MZ: do końca czerwca powstanie koncepcja Narodowego Instytutu Onkologii FOT. IndyDina/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Do końca czerwca 2018 r. zostanie przedstawiona koncepcja Narodowego Instytutu Onkologii, który ma pełnić kluczową rolę w koordynowanej opiece onkologicznej - zapowiedziała w środę (21 marca) wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala podczas VII Forum Pacjentów Onkologicznych w Warszawie.

Wraz z powstaniem Narodowego Instytutu Onkologii ma zostać uporządkowany system opieki nad pacjentami z chorobą nowotworową, który - jak podkreślono podczas debaty - jest teraz rozproszony. Wiceminister Głowala wyjaśniała, że kluczową w nim rolę będą pełnić istniejące już w całym kraju centra onkologiczne.

- Centra te dobrze funkcjonują, chodzi teraz o zorganizowanie całościowej i skoordynowanej opieki onkologicznej oraz efektywne wydawanie środków - zaakcentowała Głowala. Dodała, że bardziej będzie się liczyła jakość w opiece medycznej, a nie tylko realizowanie procedur.

Na ten problem wskazywało wielu specjalistów. Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu prof. Adam Maciejczyk uważa, że skutkiem braku kontroli jakości, jak również niedostatków kadrowych w onkologii, jest nieefektywne wykorzystanie środków oraz nieodpowiednie leczenie powodujące wzrost powikłań lub przedwczesne zgony.

Prof. Piotr Czauderna, który kieruje powołanym niedawno zespołem ekspertów przy resorcie zdrowia zajmujących się opracowaniem koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii, podkreślił, że polska onkologia potrzebuje nowej strategii, ponieważ wyniki leczenia nowotworów w Polsce odbiegają od tych, jakie uzyskuje się w innych krajach Unii Europejskiej, nawet takich jak Czechy i Słowacja.

- Skończył się czas gaszenia pożarów, potrzebne są rozwiązanie systemowe. Nie może być tak, że liczy się jedynie wykonywanie procedur medycznych, a nie ogólny efekty terapeutyczny - dodał prof. Czauderna, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Były prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski przekonywał, że dla nowej strategii w onkologii jest poparcie społeczne. - Nie należy się obawiać, że centra onkologiczne udławią się chorymi na nowotwory, których jest coraz więcej - ocenił. Dodał, że mają one jedynie koordynować opiekę nad pacjentem wraz z innymi ośrodkami na terenie kraju zajmującymi się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów.

Prof. Maciejczyk, który jest członkiem zespołu zajmującego się opracowaniem koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii, podkreślił, że wokół centrów onkologicznych ma być zbudowany system koordynowanej i kompleksowej opieki o możliwie najwyższej jakości. Wszystko zależy jednak od lokalnych uwarunkowań. - Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich województw - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH