MZ: 97 proc. procedur w pakiecie onkologicznym realizowanych w terminie MZ: 97 proc. procedur w pakiecie onkologicznym realizowanych w terminie. Fot. Archiwum

97 proc. wszystkich procedur w ramach pakietu onkologicznego jest realizowanych w wyznaczonym terminie 9 tygodni - powiedział w czwartek (24 września) w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Poinformował, że do poniedziałku wydano prawie 180 tys. kart DiLO.

O nowelizację tzw. pakietu onkologicznego pytali ministra zdrowia posłowie PiS Tomasz Latos, Czesław Hoc i Jolanta Szczypińska. Jak wyjaśniał Latos, pacjenci czekają na bardziej kompleksowe zmiany. Wskazywał, że w pakiecie nie ma m.in. możliwości leczenia bólu i leczenia osób z nawracającym nowotworem.

Koszmarna biurokracja
Według Hoca pakiet jest potrzeby i był społecznie oczekiwany, ale wkradła się w niego "koszmarna biurokracja". Wyliczał, że pakiet nie obejmuje niektórych nowotworów złośliwych skóry, nowotworów krwi czy niektórych nowotworów dziecięcych. Jak mówił, w każdym przypadku jest jeden schemat postępowania dla wszystkich rodzajów nowotworów. - Pakiet jest potrzebny, ale jest źle skonstruowany - podkreślił.

Warczyński zapewniał, że pakiet onkologiczny spełnił swoje zadanie - doprowadził do skrócenia diagnostyki nowotworowej ale faktycznie, pewnych aspektach, mógł być uciążliwy dla lekarzy i szpitali, więc jest teraz korygowany.

- Wspólnie z zespołem ds. analizy funkcjonowania pakietu onkologicznego dokonaliśmy przeglądu, jak to w rzeczywistości wygląda z punktu widzenia praktyków, którzy realizują pakiet. Z punktu widzenia pacjentów pakiet jest dobrze realizowany. Trzeba wyraźnie podkreślić, że ponad 97 proc. wszystkich procedur w ramach pakietu onkologicznego jest realizowana zgodnie z terminami wyznaczonymi w ustawie i rozporządzeniach. Natomiast rzeczywiście pakiet sprawił trochę kłopotów wykonawcom, a więc podmiotom leczniczym i lekarzom - powiedział Warczyński.

MZ: wystarczą zmiany w rozporządzaniach
Zapewnił, że do zmian w pakiecie nie potrzeba nowelizacji ustawy, wystarczającą zmiana jest rozporządzeń ministra zdrowia i prezesa NFZ. Wyjaśnił, że zmiany będą na gruncie rozporządzeń ministra zdrowia dotyczących m.in. kart diagnostyki leczenia chorób nowotworowych (kart DiLO), koszykowego oraz dotyczącego przekazywania danych osobowych. Przygotowano zmiany czterech rozporządzeń, które czekają na opinie Rządowego Centrum Legislacji. Planuje się, że część zmian może wejść w życie za dwa - trzy tygodnie, a całość do 1 listopada.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH