Lubuskie: samorząd pracuje nad planem rozwoju onkologii

Prace nad zdiagnozowaniem sytuacji i poprawą organizacji lecznictwa onkologicznego w województwie rozpoczął specjalnie powołany w tym celu zespół - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Zespół, mający wypracować kierunki rozwoju onkologii w województwie lubuskim został powołany 20 marca. W czwartek (29 marca) w urzędzie marszałkowskim odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego m. in. przyjęty został harmonogram dalszych prac i dokonano podziału szczegółowych zadań dla poszczególnych osób. Ustalono także terminy przygotowania, zebrania i analizy danych, które posłużą do ustalenia priorytetów.

Mirosława Dulat, rzeczniczka zarządu woj. lubuskiego podkreśla, że członkowie zespołu to konsultanci, lekarze specjaliści, dyrektorzy lubuskich jednostek ochrony zdrowia posiadający duże doświadczenie i odpowiednie kompetencje.

- Wszyscy potwierdzili chęć wypracowania wspólnego stanowiska i opracowania dokumentu, który ma zawierać wnioski dotyczące działań potrzebnych dla poprawy bezpieczeństwa pacjentów onkologicznych w województwie - mówi Dulat.

W czwartkowym (29 marca) spotkaniu brali udział m.in.: Elżbieta Kasprzak - p.o. dyrektora departamentu ochrony zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego; Andrzej Rozmiarek - konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej; Tomasz Tereszczyk - konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej i radiologii interwencyjnej w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie; Monika Giblewska - zastępca dyrektora Lubuskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ; Krzysztof Marzewski - ordynator oddziału onkologii klinicznej z pododdziałem dziennej chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie; Adam Ostrowski - kierownik wojewódzkiej poradni onkologicznej w szpitalu w Gorzowie.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wynika, że wskaźniki zachorowalności na nowotwory w regionie są wysokie. Dlatego samorządowy zespół na podstawie danych statystycznych i epidemiologicznych ma opracować dokument, który stanie się punktem wyjścia do wytyczenia kierunków rozwoju lecznictwa onkologicznego w regionie.

- Do zadań zespołu należeć będzie określenie przyczyny niskiego wskaźnika pięcioletnich przeżyć pacjentów w województwie lubuskim oraz zbadanie, przy jakim zaawansowaniu choroby nowotworowej pacjenci rozpoczynają leczenie onkologiczne - informuje Mirosława Dulat. Dodaje, że zespół przeanalizuje także istniejące programy mające na celu wczesną diagnostykę choroby nowotworowej i oceni ich skuteczność.

W opinii zarządu województwa zdiagnozowanie przyczyn zwiększonej zachorowalności na raka w regionie lubuskim pozwoli podjąć działania, które rozszerzą wczesną diagnostykę i czynną opiekę nad osobami dorosłymi zagrożonymi chorobami specyficznymi, w szczególności nowotworami złośliwymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH