Lublin: międzynarodowe certyfikaty dla Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Prof. Krzysztof Giannopoulos; FOT. PTWP

Zakład Hematoloonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierowany przez prof. Krzysztofa Giannopoulosa, uzyskał międzynarodowe certyfikaty dobrej praktyki laboratoryjnej (GLP - good laboratory practise).

Certyfikaty dotyczą oceny stanu mutacji genów kodujących części zmienne łańcuchów ciężkich immunoglobulin (IGHV) oraz oceny mutacji genu TP53 w ramach standaryzacji przeprowadzonej przez Europejską Grupę do Badań nad Przewlekłą Białaczką Limfocytową (ERIC - European Research Initiative on CLL).

ERIC jest europejską organizacją, która zajmuje się tworzeniem wspólnych standardów i zaleceń w odniesieniu do diagnostyki i leczenia chorych na CLL oraz chorób pokrewnych. Grupa składa się z około 700 członków reprezentujących ponad 46 krajów. Celem organizacji jest wdrażanie oraz rozwój podstawowych i klinicznych prac badawczych, a także publikowanie naukowej i klinicznej wiedzy dotyczącej CLL i chorób pokrewnych.

Stan mutacji genów IGHV jest niezależnym czynnikiem prognostycznym chorych na CLL. Pozwala na rozróżnienie grupy z mutacją IGHV o korzystnym rokowaniu oraz grupy bez mutacji charakteryzującej się agresywnym przebiegiem choroby.

Mutacje w genie TP53 uznawane są za silny czynnik predykcyjny związany z gorszym przeżyciem oraz nawrotami u chorych na CLL. Do tej pory stan mutacji TP53 nie był rutynowo oceniany, przez co również nie były dostępne wystandaryzowane testy i metody do jego określenia.

- Obecnie oznaczanie mutacji genu TP53 poza wartością rokowniczą nabiera istotnego znaczenia klinicznego ze względu na umieszczenie w rekomendacjach Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej - ESMO odrębnej ścieżki terapeutycznej dla chorych z mutacją TP53 lub delecją 17p. - podkreśla prof. Giannopoulos.

Zakład Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest pierwszym wystandaryzowanym ośrodkiem diagnostycznym wykonującym badania oceny stanu mutacji genów IGHV i TP53.

Więcej: hematoonkologia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH