Łódzkie: tylko 5 proc. kobiet skorzystało z zaproszeń na bezpłatną cytologię

Ponad 200 tys. imiennych zaproszeń na bezpłatne badanie cytologiczne trafi wkrótce do mieszkanek woj. łódzkiego w wieku 25-59 lat. W ubiegłym roku z takich zaproszeń skorzystało zaledwie 5 proc. kobiet.

Według kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy dr Wojciecha Ordona, woj. łódzkie znajduje się na ostatnim miejscu pod względem zgłaszalności na badania cytologiczne.

Statystyki poprawia jedynie fakt, że ginekolodzy zalecają profilaktyczną cytologię pacjentkom, które zgłaszają się do ich gabinetów z innych powodów, np. na badania kontrolne. Dzięki temu - zdaniem Ordona - udało się przebadać 20 proc. kobiet z grupy wiekowej objętej programem profilaktycznym.

- Pacjentki nie wiedzą, że takie badanie jest im potrzebne, że może nawet uratować im życie. Niestety, nowotwór szyjki macicy daje objawy bardzo późno, najczęściej w momencie, gdy jest już duży i nieoperacyjny. Zwykle rozwija się latami, bezobjawowo - podkreśla Ordon.

Jak podaje rzecznik łódzkiego NFZ Anna Leder, w ramach programu profilaktycznego bezpłatnym badaniom cytologicznym mogą poddać się mieszkanki regionu, które nie korzystały z nich w ciągu ostatnich trzech lat i są w wieku od 25 do 59 lat.

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący rozpoczął wysyłanie imiennych zaproszeń na cytologię do ponad 200 tys. kobiet. Jest do nich dołączona lista ponad 200 gabinetów ginekologicznych, w których można poddać się badaniu. Według Leder także pacjentki, które nie otrzymały zaproszeń, mogą zgłosić się do wybranej przychodni, jeśli spełniają wymagania programu.

Zdaniem ginekologa cytologię warto zalecać także kobietom przed 25. i po 59. roku życia - szczególnie gdy regularnie współżyją. - Główny czynnik rozwoju raka to zakażenie wirusem HPV, do którego dochodzi w trakcie współżycia. Jeśli istnieje takie ryzyko, ginekolog pracujący w ramach umowy z NFZ nie powinien odmówić wykonania cytologii - dodał.

Jak podaje Leder, co dziesiąta pacjentka zgłaszająca się na cytologię do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi nigdy wcześniej nie korzystała z takiego badania. Raka szyjki macicy stwierdza się najczęściej u kobiet pomiędzy 30. a 59. rokiem życia.

- W ostatnich latach odnotowaliśmy niewielką poprawę, ale i tak większość pacjentek pojawia się u ginekologa już w zaawansowanym stadium rozwoju nowotworu, gdy nie ma szans na wyleczenie choroby. Tymczasem rak szyjki macicy wykryty wcześnie jest w pełni wyleczalny - podkreślił Ordon.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH