Łódzkie: powstaną dwie filie Regionalnego Ośrodka Onkologicznego

Wojewódzki Szpital im. Kopernika w Łodzi chce w ciągu dwóch lat otworzyć filie swojego Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w szpitalach w Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu.

Zdaniem dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi Wojciecha Szrajbera, łódzka placówka jako pierwsza w Polsce rozpoczęła tworzenie Wojewódzkiej Sieci Profilaktyki i Leczenia Onkohematologicznego.

Projekt zakłada stworzenie dwóch satelickich ośrodków onkologicznych na terenie szpitali wojewódzkich w Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu, w których będzie prowadzona diagnostyka onkohematologiczna oraz leczenie pacjentów zakwalifikowanych do radioterapii. Projekt został oficjalnie zaakceptowany przez władze województwa łódzkiego, któremu podlegają te szpitale.

Według dyrektora w każdym z tych ośrodków ma znajdować się jedno urządzenie do naświetlań, a także poradnie onkologiczne, chemioterapeutyczne i hematologiczne.

- I tam będziemy mogli leczyć w trybie ambulatoryjnym pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, żeby nie było potrzeby ich dojazdu do Łodzi, bo często jest to bariera dla tych pacjentów - powiedział w środę (26 marca) na spotkaniu z dziennikarzami Szrajber.

"Kopernik" szkoli także lekarzy POZ z całego województwa, aby zaangażować ich w proces opieki nad pacjentem onkologicznym. Dotąd zostało już przeszkolonych 50 lekarzy. Do końca tego roku przeszkolonych ma zostać w sumie ponad 100 lekarzy POZ i lekarzy powiatowych z zakresu wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych.

- Chodzi o to, żeby dać im wiedzę, jakie są współczesne trendy leczenia chorób nowotworowych i czym dysponuje łódzki ośrodek - zaznaczył szef szpitala.

Zapowiedział również, że w ramach projektu część powierzchni szpitala im. Kopernika ma zostać przekształcona na potrzeby Wojewódzkiego Centrum Profilaktyki Onkologicznej, pełniącego funkcję prozdrowotną i edukacyjną.

- Będą tam gabinety lekarskie i stamtąd będziemy prowadzić akcje wyjazdowe, żeby wykrywalność nowotworów znacznie zwiększyć na terenie województwa łódzkiego, bo mamy jedną z mniejszych wykrywalności w kraju - zapowiedział.

Pieniądze na wszystkie inwestycje związane z powstaniem sieci onkologicznej mają pochodzić z UE, budżetu województwa i Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem dyrektora szpitala, jeśli uda się je pozyskać, to piotrkowski ośrodek ma być gotowy pod koniec 2015 roku, a najpóźniej na początku 2016 r. ruszy sieradzki ośrodek onkologiczny.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH