Łódź: specjaliści odpowiedzą na pytanie, czy rak musi boleć

Koalicja na rzecz Walki z Bólem organizuje w piątek (24 stycznia) bezpłatne spotkanie edukacyjne dla cierpiących z powodu bólu nowotworowego oraz ich bliskich. Spotkanie pod hasłem "Czy rak musi boleć?" odbędzie się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Łodzi.

Eksperci współpracujący z Koalicją na rzecz Walki z Bólem (dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego) będą odpowiadać na pytania pacjentów dotyczące sposobów łagodzenia bólu w chorobie nowotworowej, profilaktyki poopioidowego porażenia jelit, komunikacji w rodzinie na temat bólu i choroby przewlekłej.

Koalicja na rzecz Walki z Bólem powstała z inicjatywy Fundacji Wygrajmy Zdrowie, która skupia organizacje pacjentów oraz towarzystwa naukowe w celu propagowania tematu leczenia bólu. Jej celem jest również obalenie tabu związanego z leczeniem opioidami oraz realna pomoc osobom cierpiącym.

Opioidy odgrywają wiodącą rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia. Osoby leczone opioidami odczuwają jednak wiele działań niepożądanych leków - przede wszystkim ciężkie zaparcia poopioidowe, które poważnie obniżają jakość życia wielu chorych.

Leczenie zespołu poopioidowego porażenia jelit to w zaawansowanych przypadkach trudne, dehumanizujące metody, takie jak np. ręczna ewakuacja mas kału z odbytnicy. Dlatego objaw ten powinien być jednym z podstawowych celów gruntownej analizy podczas planowania terapii bólu u danego pacjenta - twierdzą eksperci. Jednakże nie wszystkie leki są refundowane. Pacjenci nie mają dostępu do wszystkich metod leczenia bólu, także tych, które uwzględniają profilaktykę działań niepożądanych.

Ocenia się, że w Polsce żyje około 200 tys. osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH