Łódź: onkolodzy z "Kopernika" będą szkolić lekarzy POZ

Kursy onkologiczne przedstawiające najnowsze metody leczenia i możliwości diagnostyczne organizuje dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z województwa łódzkiego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika w Łodzi. W lecznicy działa Regionalny Ośrodek Onkologiczny.

Szkolenia mają pomóc w wypracowaniu jasnych zasad postępowania onkologicznego w POZ i szpitalach w związku ze zmianami wynikającymi z ustaw tworzących tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny.

Jak podkreśliła rzeczniczka szpitala Adriana Sikora, uczestnikom szkolenia przedstawiony zostanie schemat właściwego kierowania pacjenta z potwierdzoną chorobą nowotworową lub z jej podejrzeniem. Jej zdaniem, kursy przedstawiające najnowsze metody leczenia i możliwości diagnostyczne mają na celu zwiększenie wykrywalności dzięki lepszej dostępności do wczesnej diagnostyki onkologicznej.

Kurs będzie prowadzony na terenie Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi. Będzie się składał z trzech cykli wykładów, a na jego zakończenie uczestnicy otrzymają Certyfikat Konsultanta Regionalnego Ośrodka Onkologicznego.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, a od października do stycznia przyszłego roku mają odbyć się dwie jego edycje. Lekarze mogą nadsyłać zgłoszenia do 15 września na adres: as.banasiak@kopernik.lodz.pl.

Szpital im. Kopernika w tym roku przeprowadził już dwie edycje szkoleń dla lekarzy POZ, które poszerzały ich wiedzę na temat nowoczesnej onkologii. Dokształcono w ten sposób 80 lekarzy, a kursy sfinansował samorząd województwa łódzkiego.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Główne założenia nowych przepisów to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych.

Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia w większości mają zacząć obowiązywać od początku 2015 r. Ich główne założenia to zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".

Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Po etapie diagnostyki specjalne konsylium określi pacjentowi ścieżkę terapeutyczną. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH