Łódź: akcja propagująca rekonstrukcję piersi po mastektomii

Spotkania z onkologami, chirurgami i kobietami, które przeszły zabieg rekonstrukcji piersi, składają się na pierwsze w Polsce obchody BRA DAY - w środę (15 października) Wojewódzkim Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi.

BRA DAY (Breast Reconstruction Awarteness), czyli Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, jest organizowany w Polsce po raz pierwszy. Jak podkreśliła rzeczniczka szpitala im. Kopernika Adriana Sikora celem tej międzynarodowej inicjatywy, podjętej w 2011 r., jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi.

Rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ, który jest współorganizatorem akcji, Anna Leder zaznaczyła, że istnieje ogromna potrzeba informowania pacjentek po mastektomii o możliwości wykonania u nich zabiegu rekonstrukcji piersi. - Rocznie w regionie wykonuje się ponad 500 procedur mastektomii, natomiast zabiegów rekonstrukcji - tylko ok. 50 - powiedziała.

Jak mówiła, w żadnym z łódzkich szpitali nie ma kolejek do zabiegów rekonstrukcji piersi. Łódzki NFZ kontraktuje takie usługi i pacjentki kwalifikujące się do zabiegu mogą się im poddać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Mastektomia to zabieg polegający na usunięciu całej piersi. Rekonstrukcja polega na odbudowie kształtu piersi. W niektórych przypadkach obie procedury można przeprowadzić w trakcie jednej operacji.

- Kobiety, u których konieczna jest mastektomia i u których wykonana zostanie natychmiastowa rekonstrukcja piersi, budzą się po zabiegu i ciągle mają zachowane obie piersi - podkreślił chirurg onkolog dr Piotr Pluta z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w szpitalu im. Kopernika.

Zdaniem dr. Pluty rekonstrukcja piersi pozwala pacjentce na odzyskanie swobody poruszania się, uprawiania sportów, a u kobiet z dużym biustem zmniejsza dolegliwości bólowe związane z niesymetrycznym obciążeniem kręgosłupa.

Jak podkreślił chirurg zabieg rekonstrukcji piersi można przeprowadzić nawet wiele lat po mastektomii, a głównym wskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest wola pacjentki. Rekonstrukcję można też wykonać mimo trwającej choroby nowotworowej, ale decyzja musi być skonsultowana ze specjalistami w dziedzinie chirurgii onkologicznej, radio- i chemioterapii, co pozwoli ustalić dalszy plan leczenia pacjentki.

Istnieje kilka metod rekonstrukcji piersi. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu materiały syntetyczne: ekspandery wszczepiane czasowo podskórnie i stopniowo powiększane w celu rozciągnięcia tkanek, które potem wymienia się na implanty piersi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH