Łódź: BRA DAY - głośno o rekonstrukcji piersi po mastektomii Rekonstrukcja piersi pozwala kobietom odbudować pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Fot. Archiwum

Rekonstrukcja piersi po mastektomii to integralna część leczenia kobiet z rakiem piersi - podkreślają organizatorzy polskiej edycji BRA DAY. W Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi oraz na ASP odbył się w piątek (23 października) cykl imprez, propagujących wiedzę na temat tego zabiegu.

BRA DAY (Breast Reconstruction Awarteness), czyli Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, jest organizowany w Łodzi po raz drugi.

- Cel podjętej w 2011 r. międzynarodowej inicjatywy to upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi - podkreśliła Anna Szulc, rzeczniczka szpitala im. Kopernika.

Patronem BRA DAY jest Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, który kontraktuje usługi związane z rekonstrukcją piersi po mastektomii i chce propagować wiedzę o tym, że zabiegowi takiemu można poddać się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

- Wspólnie z chirurgami onkologami ze Szpitala Kopernika, który jest liderem w rekonstrukcjach piersi w Łodzi, chcemy przypominać, że taki zabieg jest możliwy po okaleczającej operacji, jaką jest mastektomia. Nie każda pacjentka musi się na niego zdecydować, ale każda ma prawo wiedzieć, że jest dostępny, musi wiedzieć, jakie korzyści i jakie ryzyko za sobą niesie. Może podjąć decyzję o operacji nawet po latach - zaznaczyła Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału Funduszu.

Mastektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu całej piersi. Rekonstrukcja ma na celu odbudowę kształtu piersi. W niektórych przypadkach obie procedury można przeprowadzić w trakcie jednej operacji. Zabieg radykalnego odjęcia piersi wraz z rekonstrukcją - oznaczony jako procedura J01 - NFZ wycenia na 8,8 tys. zł. W 2014 r. w Łódzkiem wykonano 20 takich operacji o łącznej wartości 176 tys. zł.

Jak poinformowała Leder, w ubiegłym roku przeprowadzono ponad 680 mastektomii (pojedyncza procedura to usunięcie jednej piersi, liczba nie jest zatem równoważna z liczbą zoperowanych pacjentek), natomiast zabiegów rekonstrukcji - 78 (wyłączając procedurę J01).

Jeden z pomysłodawców BRA DAY w szpitalu im. Kopernika chirurg onkolog dr Piotr Pluta podkreślił, że - według słów operowanych przez niego kobiet - rekonstrukcja piersi pozwoliła im odbudować pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Zabieg pozwala pacjentce na odzyskanie swobody poruszania się, uprawiania sportów, a u kobiet z dużym biustem zmniejsza dolegliwości bólowe związane z niesymetrycznym obciążeniem kręgosłupa. W przypadku zastosowania procedury J01 pacjentka budzi się po mastektomii ze świadomością, że wciąż ma obie piersi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH