Lekarze specjaliści: badania profilaktyczne w onkologii powinny być obowiązkowe

Medycyna pracy może pomóc w skuteczniejszej profilaktyce raka - przekonywali w czwartek (2 października) lekarze onkolodzy podczas konferencji dotyczącej profilaktyki chorób nowotworowych u pracujących kobiet. Ich zdaniem zachęcać kobiety do wykonywania badań mogliby lekarze medycyny pracy oraz pracodawcy.

Konferencję "Badam się, więc mam pewność - Profilaktyka chorób nowotworowych u pracujących kobiet" zorganizowano w Białymstoku w ramach obchodów miesiąca do walki z rakiem, jakim jest październik.

Onkolodzy podkreślają, że wciąż za mało osób korzysta z badań profilaktycznych, jak np. bezpłatne badania mammograficzne czy cytologiczne. Według Białostockiego Centrum Onkologii, ale też Narodowego Funduszu Zdrowia, na badania średnio zgłasza się około 40 proc. zapraszanych na nie kobiet, a zaproszenia wysyłane listownie lub mailowo nie są skuteczne.

- Ludzie bagatelizują je - mówiła dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii dr Marzena Juczewska. Jej zdaniem znacznie lepsze efekty udaje się osiągnąć przez bezpośrednie, indywidualne kontakty międzyludzkie, np. za pośrednictwem sąsiadki czy pracodawcy. Trzeba więc szukać nowych sposobów.

Jednym z pomysłów jest np. zachęcanie pracodawców, by w ciągu dnia pracy dawali wolny czas swoim pracownicom, by w tym czasie wykonały badania profilaktyczne. Juczewska podkreśliła, że lepiej mógłby być też organizowany system badań czy działań finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Powiedziała, że sprawę utrudnia np. to, że pieniądze przyznawane są we wrześniu czy październiku i dopiero wtedy są wysyłane pacjentkom informacje, by zgłosiły się na badania. Efektem są kolejki, co skutkuje pretensjami i zniechęceniem pacjentek.

Dyrektorka Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku Bogumiła Szamatowicz powiedziała, że rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązku wykonania takich badań, bo teraz lekarz medycyny pracy nie może pacjentowi niczego narzucić, może jedynie przekonywać i prosić.

Podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że lekarz medycyny pracy, który widzi pracownika regularnie, systematycznie nie może wymóc, by pacjent przyniósł zaświadczenie, że zrobił badanie profilaktyczne, a już tym bardziej od wykonania takiego badania nie może uzależniać wydania zaświadczenia o zdolności do pracy. Szamatowicz przyznaje, że byłoby to dobre rozwiązanie.

Ośrodek medycyny pracy planuje współpracę z pracodawcami z NFZ, np. w formie zamawiania pakietów badań profilaktycznych, za które mógłby zapłacić fundusz. Już teraz lekarz medycyny pracy odnotowuje w dokumentacji pacjenta, że poinformował go o możliwych badaniach profilaktycznych. - Natomiast co z tym dalej pracownik zrobi, tak naprawdę nie mamy na to wpływu - podkreśliła Bogumiła Szamatowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH