Lekarze rodzinni nie chcą onkologicznych szkoleń

Szkolenie lekarzy pierwszego kontaktu ma pomóc we wczesnym wykrywaniu nowotworów. Ministerstwo Zdrowia chce do końca roku przeszkolić 3 tys. lekarzy. Ale jak informuje Rzeczpospolita, mogą być z tym kłopoty, bo lekarze już zapowiadają bojkot szkoleń.

Skarżą się, że na udział w kursach musieliby poświęcić swój wolny czas. Nie są też przekonani do efektów, które przyniosą szkolenia. Przypominają, że resort jedną ręką szkoli, a drugą zachęca do oszczędnego wydawania pieniędzy z NFZ.

W efekt szkoleń nie wierzą też specjaliści. Janusz Mader, prezes Polskiej Unii Onkologii, twierdzi, że przeszkolenie 12 tys. lekarzy rodzinnych zajęło sześć lat i nie wierzy, że ministerstwu uda się to w kilka miesięcy.

Jak wyjaśnił portalowi rynekzdowia.pl Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla co najmniej 10 tys. lekarzy POZ w latach 2014-2015, w tym dla nie mniej niż dla 3 tys. w 2014 r. Będą one organizowane w formie warsztatów z wykorzystaniem technik interakcyjnych. Powstanie także internetowa platforma informacyjno-edukacyjna: portal internetowy zawierający informacje z zakresu onkologii, wykłady oraz materiały edukacyjne i szkoleniowe dla  uczestników szkoleń.

Na konieczność konsultacji zakresu szkoleń z lekarzami rodzinnymi wskazywał także w rozmowie z nami dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

- Jeszcze inną sprawą jest czas. Jeśli tzw. pakiet onkologiczny ma być wdrożony z początkiem 2015 r., to na szkolenie lekarzy zostało go bardzo mało. To zadanie powinno być intensywnie realizowane od co najmniej dwóch lat - zwrócił uwagę Krajewski.

Czytaj:Ruszają szkolenia lekarzy rodzinnych i POZ z zakresu onkologii

Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie dodał, że choć lekarze rodzinni mają obowiązek stałego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji, to jednak szkolenia, które najprawdopodobniej będą prowadzone w weekendy, po całym tygodniu pracy i dla wielu z koniecznością dojazdu do innego miasta, oznaczają, że zostaną na jakiś czas pozbawieni możliwości wypoczynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH