Lekarze: nowe leki na raka prostaty to dłuższe życie dobrej jakości

Nowe leki dla chorych na zaawansowanego raka prostaty nie tylko przedłużają życie, ale też poprawiają jego jakość - podkreślali lekarze na IV Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, która w weekend zakończyła się w Warszawie.

- W leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową bardzo ważne jest to, aby przedłużając im życie jednocześnie dbać o jakość życia. Nowe leki, dzięki temu m.in., że spowalniają rozwój przerzutów i nie mają silnych działań niepożądanych, wpływają również na poprawę komfortu życia - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych na Warszawę, który ma wśród swoich pacjentów wielu mężczyzn leczonych z powodu raka prostaty.

Zaznaczył, że dzięki temu chory może wrócić do pracy, a jeżeli już nie pracuje, to może być samodzielny, nie wymaga ciągłej pomocy ze strony bliskich czy opieki społecznej, nie wymaga tak częstych kontroli lekarskich, dodatkowych leków łagodzących różne dolegliwości związane m.in. działaniami niepożądanymi terapii.

Prof. Piotr Wysocki, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej przypomniał, że chorym z zaawansowanym rakiem prostaty (inaczej rak gruczołu krokowego) stosuje się początkowo standardową hormonoterapię. Najczęściej polega ona na podawaniu leków, które hamują w jądrach proces produkcji testosteronu, męskiego hormonu, który pobudza rozwój raka prostaty. Metoda ta zastępuje powszechnie stosowaną kiedyś kastrację chirurgiczną.

- Gdy tradycyjna hormonoterapia przestaje działać mówimy, że rak gruczołu krokowego stał się oporny na kastrację. Wówczas standardowo stosuje się chemioterapię opartą o lek o nazwie docetaksel. Wydłuża to przeżycie pacjentów średnio o 2,5 miesiąca - wyjaśnił prof. Wysocki.

Zaznaczył, że jeszcze do niedawna był to jedyny lek, który można było zaoferować grupie chorych z rakiem prostaty opornym na kastrację. Gdy przestawał działać, nie było innych skutecznych opcji terapii. - Dopiero w ciągu ostatnich czterech lat pojawiło się kilka nowych, skutecznych leków dla tych pacjentów - powiedział onkolog.

W 2011 r. pojawił nowy lek o nazwie octan abirateronu, który skuteczniej niż starsze leki hormonalne hamuje produkcję męskich hormonów płciowych (androgenów) w organizmie. Dodatkowo hamuje też ich syntezę w komórkach raka prostaty, które wytwarzają androgeny, aby się samodzielnie pobudzać do podziałów. Zastosowanie tego leku po terapii docetakselem wydłużyło ogólne przeżycie pacjentów średnio o 4-5 miesięcy. W Polsce jest on refundowany chorym w ramach programu lekowego od stycznia 2014 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH