Lekarze i posłowie podpisali apel ws. refundacji profilaktycznej mastektomii Katarzyna Stachowicz, inicjatorka projekty Pokonaj Raka Piersi, autorka apelu ws. refundacji profilaktycznej mastektomii. Fot. Materiały prasowe

Uczestnicy konferencji Pokonaj Raka Piersi, jaka odbyła się w Katowicach we wtorek (23 stycznia) podpisali apel do ministra zdrowia ws. wprowadzenia zabiegu profilaktycznej, podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją jako świadczenia gwarantowanego przez NFZ dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1, BRCA2.

Inicjatorką przedsięwzięcia jest Katarzyna Stachowicz, 40-letnia mieszkanka Dąbrowy Górniczej, była posłanka, która jest jedną ze 100 tys. Polek z mutacją genu BRCA1.

Stachowicz zachorowała na raka piersi. Po Po ośmiu cyklach chemioterapii poddała się w Niemczech mastektomii podskórnej obu piersi - tej chorej oraz zdrowej z jednoczesną rekonstrukcją. Zabieg sfinansowała ze środków własnych. Teraz walczy o to, by ta procedura była refundowana w Polsce.

Czytaj też: Profilaktyczna mastektomia zapobiega rakowi. Czy będzie świadczeniem gwarantowanym?

Podczas konferencji zorganizowanej 23 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach Katarzyna Stachowicz podkreślała, że w Polsce żyje około stu tysięcy kobiet obciążonych mutacją genów BRCA1 i BRCA2, które prowadzą do powstania raka piersi lub jajnika. Dodała, że profilaktyczna podskórna mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją piersi oraz profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów dają nosicielkom tych mutacji genów szansę na zdrowie, bo minimalizują ryzyko pojawienia się nowotworu.

W apelu skierowanym do ministra zdrowia apelu wskazywała, że niestety te zabiegi nie są w Polsce refundowane i prosiła o sprawienie, aby Polki miały umożliwiony dostęp do nich.

''W tej sprawie parlamentarzyści skierowali do ministra zdrowia w ostatnich miesiącach wiele interpelacji, na które odzew był pozytywny. Liczymy, że wspólnie uda się nam wprowadzić rozwiązania systemowe, które dadzą kobietom zagrożonym rakiem możliwość skorzystania z bezpłatnych zabiegów. To dla nich i dla ich rodzin oznacza bezpieczeństwo, zdrowie, życie'' - napisała w apelu do szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Przypomniała, że zachorowała trzy lata po amerykańskiej aktorce Angelinie Jolie. Kwestia profilaktycznego usunięcia piersi i jajników była więc znana opinii publicznej. Mimo to po tym, jak podzieliła się publicznie historią swojej choroby, otrzymała setki maili, listów i telefonów. Odbyła też wiele spotkań w całym kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH