Leczenie uporczywe, czy daremne?

Dyrektywa moralna brzmi: w końcowej fazie choroby nowotworowej nie powinno się stosować leczenia, które nie przynosi pacjentowi pożytku, a marnotrawi środki publiczne - mówił prof. Zbigniew Szawarski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny na III Kongresie Onkologii Polskiej we Wrocławiu podczas sesji "Etyczne wyzwania współczesnej onkologii"

W ostatniej fazie choroby nowotworowej istnieje niepewność, czy leczenie jest uporczywe, czy daremne. Jeśli określimy je, jako uporczywe, należy je stosować, bo skąd wiadomo, że pacjent zaczyna umierać? A może zdarzy się cud?

Wydaje się jednak, że takie podejście sprzyja raczej interesom biznesu, a nie samego chorego, który sam wie najlepiej, co jest dla niego dobre: to jego ciało, jego choroba, jego życie i jego śmierć. Dlatego musimy zawrzeć pewnien kompromis, tu i teraz, w tym społeczeństwie i w tych warunkach, w jakich przyszło nam żyć.

Jeśli przyjmiemy drugą odpowiedź i określimy leczenie jako daremne, lekarz nie ma obowiązku stosowania go: czekanie na cud jest zbyt kosztowne.

Jeżeli mówimy o etyce racjonalnego leczenia w ostatniej fazie choroby nowotworowej, należy przyjąć, że dobrem pacjenta nie jest najdłuższe trwanie biologiczne, ale raczej najlepsza jakość życia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH