Leczenie skojarzone: nowa nadzieja dla pacjentek z rakiem piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce u trzech na cztery pacjentki rozpoznaje się raka piersi z ekspresją receptorów hormonalnych. Postępy w zakresie badań biomedycznych umożliwiają onkologom zaoferowanie tej grupie chorych coraz efektywniejszych i kompleksowych terapii endokrynnych.

W Europie należą one do standardowych metod leczenia. W Polsce ich stosowanie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Długoterminowa ocena efektywności leczenia hormonalnego u pacjentek cierpiących 
na tę postać nowotworu piersi wskazuje, że pozwala ono ograniczyć toksyczność leczenia i związane z nimi działania niepożądane, w tym znane pacjentkom korzystającym z chemioterapii wypadanie włosów, zmęczenie czy mdłości. Również sposób przyjmowania leków, w formie tabletki, eliminuje potrzebę powtarzającej się, kilkudniowej hospitalizacji.

Korzyści wynikające ze stosowania hormonoterapii znajdują odzwierciedlenie w zaleceniach klinicznych opracowanych przez National Comprehensive Cancer Network (NCCN) oraz European Society for Medical Oncology (ESMO) - międzynarodowych organizacji promujących najwyższe standardy leczenia w onkologii.

Jak ocenia prof. Guy H. Jerusalem, członek Amerykańskiego i Europejskiego Towarzystwa  Onkologii Klinicznej, gość XVII Kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Gdańsku, terapię hormonalną należy uznać za standardową i preferowaną metodę leczenia zaawansowanego raka piersi. Jednak w pewnym momencie zaczyna 
ona przynosić rozczarowujące efekty, dlatego wymaga dodatkowego elementu.

- Ewerolimus skojarzony z eksemestanem jest pierwszą odpowiedzią dla tej grupy pacjentek. W porównaniu do innych terapii stanowi prawdziwy przełom, zapewniając dwukrotnie dłuższy okres wolny od progresji przy łagodniejszych skutkach ubocznych jego stosowania - uważa prof. Guy H. Jerusalem.

Wykorzystanie eksemestanu skojarzonego z ewerolimusem, odpowiedzialnym 
za blokowanie kinazy mTOR, stanowi nową nadzieję w leczeniu zaawansowanego raka piersi u pacjentek po menopauzie. Jest to pierwsza metoda leczenia hormonozależnego raka piersi, która łączy lek hormonalny z lekiem przeciwdziałającym mechanizmom oporności na hormonoterapię.

Zastosowanie tej kombinacji dwukrotnie wydłuża okres przeżycia wolny od progresji choroby, z 3,2 miesiąca do 7,8 miesiąca (w ocenie lokalnej), co zostało potwierdzone wynikami w niezależnej ocenie centralnej (PFS: 4,1 miesiąca vs 11 miesięcy) stosunku do samego eksemestanu. Badanie BOLERO2 wskazało, że korzyści te były widoczne dla wszystkich podgrup populacji chorych, które w nim uczestniczyły.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH