Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 28-01-2015 12:14

Kujawsko-Pomorskie: bezpłatne badania cytologiczne

Kobiety w wieku 25-59 lat, które przez ostatnie trzy lata nie miały wykonywanej cytologii, do 29 stycznia mogą zgłosić się bez skierowania do wybranych przychodni. Wszystko w ramach akcji Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Fot. Archiwum

Ginekolodzy przypominają, że teoretycznie na cytologię powinny wybrać się panie, które skończyły 25 lat. ale najlepiej zrobić to badanie po 4-5 latach od rozpoczęcia współżycia. Badać należy się nie rzadziej niż raz na trzy lata - informuje Gazeta Wyborcza.

Regularne wykonywanie badań jest bardzo ważne, pozwala bowiem na wczesne wykrycie raka szyjki macicy: nowotwór objawia się dopiero w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Dochodzi wówczas do krwawienia między miesiączkami i po stosunku oraz do silnych bólów krzyżowych.

Rak szyjki macicy najczęściej atakował kobiety w wieku 50-60 lat, ale obecnie chorują kobiety w wieku 35-45 lat. Nowotwór w 95 proc. związany jest z wirusem brodawczaka, czyli HPV, który przenosi się drogą płciową.

Przeciwko HPV można się zaszczepić. Bezpłatne szczepienia dla 13-letnich dziewcząt organizuje toruński Urząd Miasta. W tym roku przeznaczył na ten cel 80 tys. zł, co oznacza, że w akcji może wziąć udział ok. 400 nastolatek. Ale zaszczepić może się każda kobieta, która nie skończyła 25 lat i nie rozpoczęła jeszcze współżycia seksualnego.

Więcej: m.torun.gazeta.pl