Kraków: w br. NFZ zapłaci za protonoterapię 13 pacjentów? Napromienianie guza czerniaka złośliwego oka wiązką protonów Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Zaledwie 13 pacjentów skorzysta prawdopodobnie w br. z radioterapii protonowej w Centrum Cyklotronowym Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Taki kontrakt zaproponował Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

W założeniach resortu zdrowia miałoby się tam leczyć od 50 do 200 pacjentów rocznie. Przy takiej liczbie chorych, według wycen przygotowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, leczenie kosztowałoby ok. 60 tys. zł w przypadku dorosłego pacjenta i ok. 73 tys. zł w przypadku dziecka - informuje Gazeta Wyborcza.

Te wyceny Instytut, choć uważał za zaniżone, zaakceptował.

- Z naszego punktu widzenia ważny jest całkowity przychód z tej działalności, tj. liczba pacjentów pomnożona przez koszt na jednego pacjenta - wyjaśniał Rynkowi Zdrowia prof. Marek Jeżabek, dyrektor IFJ PAN w Krakowie dodając, że Centrum Cyklotronowe Bronowice przy odpowiedniej liczbie pacjentów będzie w stanie funkcjonować w oparciu o wyceny dokonane przez AOTMiT.

- Będzie to wielokrotnie tańsze niż wysyłanie pacjentów za granicę. Koszt trwającej 1 tydzień protonoterapii guza prostaty w Pradze wynosi 40 tys. zł. Tymczasem koszt protonoterapii nowotworów głowy w Krakowie, w przypadku których napromienianie wiązką protonów trwa 6-7 tygodni, został wyceniony na 60 tys. zł. Nie jest to zatem szokująco wysoka wycena - argumentował prof. Jeżabek.

Jak jednak informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka Małopolskiego OW NFZ, w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2016 r. Fundusz planuje przeznaczyć na terapię protonową nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku kwotę zaledwie ok. 819 tys.  zł.

Fundusz nie uwzględnił faktu, że przy stałych kosztach prądu, serwisu itd. inaczej kształtują się koszty terapii jednego pacjenta, gdy wiadomo, że w skali roku będzie ich 250, a inaczej, gdy tylko 13.

Fundusz wyjaśnia, że kwota, którą gwarantuje, pozwala na rozpoczęcie leczenia u 13 osób. Jego zdaniem protonoterapia nowotworów zlokalizowanych poza okiem jest zupełnie nowym produktem, trudno zatem jednoznacznie określić, ilu pacjentów zostanie do niej zakwalifikowanych.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH