Kraków: terapia protonowa także dla małych pacjentów szpitala w Prokocimiu Szpital w Prokocimiu został wyłoniony na realizatora terapii protonowej u pacjentów pediatrycznych. Fot. Archiwum

Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu będą trafiać na terapię protonową do Centrum Cyklotronowego Bronowice - poinformowała w czwartek (15 lutego) rzeczniczka prasowa szpitala w Prokocimiu Natalia Adamska-Golińska.

Leczenie dzieci za pomocą protonów w Centrum Cyklotronowym Bronowice (część Instytutu Fizyki Jądrowej PAN) stanęło pod znakiem zapytania po wygaśnięciu ostatniej umowy i braku jej przedłużenia.

Od października 2016 r. do końca 2017 r. krakowski oddział Centrum Onkologii (leczy tylko dorosłych) miał podpisane porozumienie ze szpitalem dziecięcym w Prokocimiu - szpital w Prokocimiu kwalifikował dzieci do protonoterapii. Szpital w Prokocimiu działał wówczas jako podwykonawca Centrum Onkologii w Krakowie. Dotychczas jedno dziecko zostało poddane terapii protonowej w Bronowicach, a jedno jest w trakcie leczenia. Teraz szpital również będzie działał jako podwykonawca Centrum Onkologii.

Jak podaje w komunikacie szpital w Prokocimiu, przedłużające się w czasie procedowanie zawarcia umowy spowodowane było koniecznością uzgodnienia niezbędnych zapisów odnoszących się do warunków wykonywania świadczeń.

Szpital w Prokocimiu został wyłoniony na realizatora terapii protonowej u pacjentów pediatrycznych w konkursie zorganizowanym przez Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Curie Skłodowskiej, oddział w Krakowie.

Realizator został wyłoniony dopiero w trzecim konkursie. Po ogłoszeniu pierwszego konkursu szpital w Prokocimiu nie złożył oferty, a tylko zwracał się z zapytaniami o szczegóły konkursu. Do drugiego konkursu szpital w Prokocimiu złożył ofertę zgodną z wycenami proponowanymi przez NFZ, ale oferta nie przeszła. Do trzeciego konkursu szpital złożył ofertę odpowiadającą organizatorom.

"Wartość złożonej przez USDK oferty nie odpowiada rzeczywistym kosztom leczenia pacjentów zakwalifikowanych do terapii protonowej, jakie ponosi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Jednakże mając świadomość, że niepodpisanie umowy powoduje brak dostępności do świadczeń terapii protonowej dla dzieci ze schorzeniami nowotworowymi, dyrekcja USDK zdecydowała się przystąpić do konkursu organizowanego przez Centrum Onkologii" - podaje w komunikacie dziecięcy szpital w Prokocimiu.

Tak jak dotychczas odpowiedzialność za planowanie i prowadzenie terapii protonowej u pacjentów pediatrycznych spoczywać będzie na personelu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Centrum Onkologii w Krakowie jest jedyną placówką w Polsce, która ma kontrakt z NFZ na leczenie terapią protonową. Wcześniej Polacy korzystali z refundowanej przez NFZ radioterapii protonowej w ośrodkach za granicą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH