Kraków: szpitale wydają karty onkologiczne i ślą pytania do NFZ

270 kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO) wydali specjaliści w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera i Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie w ciągu pierwszego miesiąca 2015 roku.

- Najważniejsze jest to, że pakiet onkologiczny daje chorym szansę na przyspieszenie procedur diagnostycznych i leczniczych, dlatego skupiliśmy się na szybkim wdrożeniu wszystkich jego zapisów. Pierwszą kartę DILO wydaliśmy już 2 stycznia na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej - mówi lek. med. Bożena Kozanecka, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

- Obecnie wszystkie oddziały szpitalne i poradnie, w których obowiązuje pakiet onkologiczny, wydają karty DILO. Dotyczy to również podstawowej opieki zdrowotnej działającej przy naszym szpitalu - dodaje.

Szpital im. Rydygiera skierował też do NFZ listę kilkudziesięciu pytań dotyczących pakietu onkologicznego, a wynikających z praktycznych doświadczeń dotyczących obsługi chorych.

Z kolei pierwszą kartę DILO Centrum Radioterapii Amethyst wystawiło 7 stycznia. Połowę z dotąd wydanych kart otrzymali pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie przed 1 stycznia i karta tylko sankcjonuje ich status chorych onkologicznie. Docelowo 80% pacjentów Centrum będzie leczyło się w ramach pakietu onkologicznego.

Zdecydowanie wolniej pojawiają się w Centrum Radioterapii Amethyst pacjenci z już wydaną kartą w zewnętrznych placówkach medycznych. Na razie było ich tylko 10.

Jak mówi Robert Maślankowski, dyrektor operacyjny Centrum Radioterapii Amethyst, niepokojące jest to, że wszystkie 10 kart było źle wystawionych. Jedna z pacjentek musiała jeszcze raz jechać do lekarza, który kartę wystawił. Wydaje się, że w wielu placówkach zabrakło szkolenia z zakresu nowych dokumentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH