Kraków: specjaliści z Houston szkolą lekarzy Euromedic

Onkolodzy z The Methodist Hospital (TMH) z Houston już po raz piąty przyjechali do Polski, aby przeprowadzić szkolenie polskich lekarzy i fizyków medycznych z firmy Euromedic. Warsztaty w Krakowie prowadzi prof. Brian Butler.

Celem 5-dniowego kursu jest wypracowanie szczegółowych standardów leczenia nowotworów głowy i szyi oraz przewodu pokarmowego za pomocą radioterapii. Zostaną one następnie zebrane i opublikowane w formie książkowej broszury.

Śmiertelność z powodu chorób nowotworowych w Polsce należy do najwyższych w Europie. Pacjenci są u nas diagnozowani i leczeni zbyt późno. Już obecnie prognozuje się, że w 2025 r. zachorowalność na raka zwiększyćsię o 40 proc., dlatego konieczne jest wypracowanie standardów leczenia, które byłyby jasnym kierunkiem do bezpiecznej i skutecznej terapii.

Euromedic Onkoterapia współpracuje z amerykańskimi naukowcami z Houston od dwóch lat. W ciągu każdego z cyklu spotkań szczegółowo omawiane są metody leczenia poszczególnych rodzajów nowotworów. Do chwili obecnej omówione zostały dokładnie nowotwory ginekologiczne, moczowo-płciowe oraz prostaty, natomiast ze względu na rozbudowany dział nowotworów głowy i szyi opracowana została wyłącznie część, a pozostałe treści analizowane są na trwającym spotkaniu.

Warsztaty prowadzi prof. Brian Butler, wybitny specjalista w zakresie radioterapii, współtwórca i pionier metody IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy). Umożliwia ona dostarczanie promieniowania do obszaru zajętego nowotworem przy zachowaniu precyzji i ochrony przyległych zdrowych tkanek i narządów krytycznych, czyli tych szczególnie wrażliwych na promieniowanie. Specjalista dzieli się z lekarzami i fizykami medycznymi Euromedic swoimi doświadczeniami z zakresu leczenia promieniowaniem jonizującym oraz stosowania nowoczesnych technik komputerowych w medycynie.

Czytaj: Prof. Brian Butler: napromienianie metodą IMRT jest precyzyjne jak strzał snajpera

- Wspólnie wypracowane standardy są bardzo ważne dla lekarzy i fizyków, ale jeszcze istotniejsze dla pacjentów. Dzięki temu, że lekarze mają jasne procedury terapii poszczególnych nowotworów i możliwość konsultowania z nami skomplikowanych przypadków chorzy czują się bezpiecznie i są skutecznie leczeni - zaznaczył prof. Butler.

Oprócz szkoleń, TMH oraz placówki Euromedic na bieżąco utrzymują kontakt m.in. za pomocą wideo konferencji. Dzięki temu polscy lekarze mogą konsultować wyniki badań obrazowych pacjentów z najcięższymi schorzeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH