Kraków: podpisanie umowy ws. terapii protonowej jest bliskie Placówkom udało się porozumieć w kwestii liczby pacjentów i podziału środków przeznaczonych na protonową terapię. Na zdjęciu: Stanowisko terapeutyczne w Centrum Cyklotronowym Bronowice. Fot. Materiały prasowe

W drugim tygodniu września ma zostać podpisane porozumienie o udostępnieniu rozpędzonej wiązki Centrum Onkologii w Krakowie. Centrum oraz Instytutowi Fizyki Jądrowej PAN, w skład którego wchodzi Centrum Cyklotronowe Bronowice udało się uzgodnić liczbę pacjentów oraz podział środków przeznaczonych na terapię.

Jak informuje Dziennik Polski, porozumienie pomiędzy właścicielami wiązki i lecznicą, która prowadzić będzie innowacyjną terapię, udało się osiągnąć dopiero po spotkaniu z udziałem przedstawicieli resortu zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Ustalono na nim, że w dokumencie koniecznym do startu leczenia znajdzie się oczekiwana przez IFJ gwarancja skierowania do Bronowic jeszcze w tym roku co najmniej trzynastu pacjentów.

Wcześniejsze negocjacje rozbijały się właśnie o liczbę pacjentów. Centrum Onkologii proponowało właścicielom cyklotronu umowę na leczenie jednego pacjenta, tłumacząc, że nie jest w stanie ocenić, ile osób uda się zakwalifikować do nowego rodzaju terapii. Ostatecznie lecznica przystała na gwarancję trzynastu chorych.

Placówkom udało się również porozumieć w kwestii podziału środków przeznaczonych na protonową terapię. Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji ten rodzaj świadczeń wyceniła na 60 tys. zł w przypadku dorosłego pacjenta i 73 tys. zł w przypadku dziecka. Za leczenie rozpędzoną wiązką właściciele cyklotronu otrzymają 43 tys. zł, reszta trafi na konto Centrum Onkologii, odpowiadającego za planowanie leczenia i kwalifikowanie chorych.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH