Kraków: pacjent z glejakiem kwalifikuje się do protonoterapii w Niemczach, w Polsce - nie Napromienianie guza czerniaka złośliwego oka wiązką protonów Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN (zdjęcie ilustracyjne)

28-letni pacjent z Krakowa z glejakiem mózgu trzeciego stopnia został zakwalifikowany w Monachium do protonoterapii. W Polsce nie kwalifikuje się do takiego leczenia, choć protonoterapia jest dostępna w jego mieście, w Centrum Cyklotronowym Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Bronowicach.

Lekarze z Monachium nie widzą żadnych medycznych przeciwwskazań, ale w Polsce kwestię protonoterapii reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego - informuje rmf24.pl

Jeśli chodzi o glejaka mózgu trzeciego stopnia, czytamy w nim, że "minister zdrowia dostrzega potrzebę oceny kolejnych wskazań pod kątem oceny zasadności finansowania terapii. Lista proponowanych wskazań, zasugerowanych w przeszłości przez zespół ekspertów, jest aktualnie analizowana przez grupę roboczą pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej w celu opracowania harmonogramu przeprowadzenia oceny technologii medycznych dla poszczególnych stanów chorobowych. Zgodnie z procedurą kwalifikacji świadczenia zdrowotnego jako świadczenie gwarantowane, opisanej w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), do rozszerzenia wskazań będzie konieczne uzyskanie Rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wydanie rekomendacji zostanie poprzedzone analizą skuteczności i bezpieczeństwa terapii, a także jej opłacalności oraz wpływu na budżet płatnika".

Pacjentowi z Krakowa pozostaje na razie leczenie w Niemczech.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH