Kraków: kolejne zabiegi radioterapii protonowej

Szpital Uniwersytecki i Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie podpisały umowę o współpracy dotyczącej świadczenia terapii protonowej.

To innowacyjna metoda zwalczania nowotworów, wykorzystywana m.in. do leczenia czerniaka gałki ocznej. Zabiegi napromieniania wiązką protonową pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego odbywać się będą w Centrum Cyklotronowym Bronowice.

- Cieszymy się bardzo, że udało nam się wypracować korzystne warunki współpracy na dalsze lata. Jesteśmy jedynym w Polsce ośrodkiem prowadzącym ten rodzaj terapii - zaznacza Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Pierwsze dwa protonowe zabiegi dotyczące nowotworu oka wykonano w 2011 roku na dwóch pacjentach z czerniakiem błony naczyniowej oka. Zostały one przeprowadzone w ramach tzw. eksperymentu medycznego, gdyż takiej procedury nie przewidywano wówczas jeszcze w katalogu świadczeń medycznych. Leczenie, zakończone sukcesem, przeprowadziła prof. Romanowska-Dixon, kierującej Oddziałem Okulistyki i Okulistyki Onkologicznej SU. Były to pierwsze tego typu zabiegi nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej.

- Metoda radioterapii protonowej jest bardzo skuteczna. Co najważniejsze, jest niezwykle precyzyjna, dlatego może być stosowana w usuwaniu guzów, które umiejscowiły się bardzo głęboko albo w pobliżu struktur krytycznych dla widzenia - mówiła wówczas prof. Romanowska-Dixon.

W ramach eksperymentu medycznego wyleczono jeszcze kilkunastu pacjentów, natomiast w 2013 roku Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał ze Szpitalem Uniwersyteckim umowę na tego typu świadczenia, wykonywane na IFJ PAN w Krakowie. Do tej pory skorzystało z nich już ponad stu pacjentów z czerniakiem gałki ocznej.

Pod koniec 2015 roku, po latach starań, oficjalnie otwarto Centrum Cyklonoterapii Bronowice. Ośrodek badawczy dysponuje cyklotronem Proteus C-235, halę eksperymentalną służącą fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów w innych częściach ciała.

"Jeśli chodzi o wskazania medyczne do radioterapii protonowej i możliwości leczenia, należy się kontaktować z lekarzem onkologiem, z wojewódzkimi konsultantami w dziedzinie radioterapii onkologicznej lub z konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej" - wyjaśniał IFJ na stronie internetowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH