Korzystajmy z postępu technologicznego w onkologii

Nowe technologie lekowe sprzyjają nie tylko bezpieczeństwu chorej osoby, ale też podnoszą jakość leczenia oraz życia pacjenta - zaznacza dr Ida Cedrych, kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie*. - Postęp technologiczny w onkologii związany między innymi z nowymi formami podawania cytostatyków oraz przeciwciał monoklonalnych.

Infuzja dożylna oznacza m.in. częste wielodniowe hospitalizacje, zwiększa ryzyko infekcji i epizodów zakrzepowo-zatorowych, wymaga wielokrotnego nakłucia żył, wywołuje wreszcie u pacjentów silne "poczucie bycia chorym", bezradność, wyłączenie z życia rodzinnego.

Dlatego zarówno nasi pacjenci, jak i lekarze preferują leki podawane doustnie, m.in. dlatego, że umożliwiają chorym przebywanie w domu, pozwalają na kontynuację pracy zawodowej, dają większe poczucie niezależności.

Chemioterapia doustna zwalnia z konieczności zakładania stałego dostępu żylnego (co pozwala na uniknięcie związanego z tym ryzyka powikłań infekcyjnych oraz zatorowo-zakrzepowych), ma korzystny profil toksyczności i nie wymaga stosowania leków przeciwwymiotnych.

Warto też wskazać na aspekty ekonomiczne stosowania nowych postaci leków w onkologii: chemioterapia doustna zmniejsza liczbę hospitalizacji, ogranicza koszty związane z hospitalizacją wielodniową pacjenta, zwiększa dostępność leczenia w trybie jednodniowym lub ambulatoryjnym. To z kolei powoduje zwiększenie dla innych dostępności "łóżek onkologicznych".

Oczywiście przy braku bezpośredniej kontroli lekarskiej zachodzi możliwość zmiany dawkowania leku przez pacjenta, co może się wiązać z ryzykiem przedawkowania. Stąd podstawowym warunkiem stosowania chemioterapii doustnej jest przestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarskich i pielęgniarskich.

Bardzo ważna jest więc edukacja mająca na celu wyjaśnienie pacjentowi związku efektywności leczenia z systematycznym przyjmowaniem leków i przestrzeganiem zaleceń lekarskich, a także edukacja dotycząca objawów ubocznych stosowania leku, zapewniająca bezpieczeństwo w trakcie leczenia - pacjent musi umieć ocenić nasilenie tych objawów oraz wiedzieć, kiedy skontaktować się z lekarzem.

* Wypowiedź podczas konferencji "Jakość świadczeń zdrowotnych - zmierzyć i premiować" (Kraków, 19 marca 2014 r.).

Relacja z krakowskiej konferencji: www.rynekzdrowia.pl/Konferencje

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH