ONKOLOGIA

- Zniesienie wskaźników jakościowych dla lekarza POZ oraz zezwolenie lekarzom onkologom na rezygnację z konsyliów - takie m.in. zmiany proponuje Ministerstwo Zdrowia w pakiecie onkologicznym. Mimo, głosów przeciw w środę (25 stycznia) zmiany te zostały przyjęte przez sejmową Komisję Zdrowia.
Proponowane zmiany zostały wprowadzone do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 1098).
Karta DiLO inaczej
Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podczas pierwszego czytania projektu uzasadniał wprowadzenie zmian koniecznością uproszczeniu pakietu onkologicznego.
- Omawiany projekt resortu zdrowia modyfikuje przepisy pakietu onkologicznego. Regulacja dotyczy uproszczenia sprawozdawczości w zakresie prowadzenia list oczekujących w odniesieniu do świadczeń opartych o karty DiLO, wprowadza możliwość wystawiania karty DiLO przez lekarza AOS w przypadku podejrzenia przez niego nowotworu złośliwego - przekazał na posiedzeniu Komisji Zdrowia wiceminister Warczyński.
Informował też, że projekt znosi obowiązek zgłaszania przez lekarza onkologa nowotoworu złośliwego z kartą DiLO bezpośrednio do Krajowego Rejestru Nowotworu (KRN). Kolejna zmiana modyfikuje zakres danych wymaganych do zamieszczenia w karcie DiLO. Karta ta zmniejsza się z prawie dziewięciu stron objętości do niecałych dwóch i ma być wypełniana tylko w wersji elektronicznej.
Według projektu zmniejszone zostają wskaźniki jakościowe dla lekarzy POZ, jak również umożliwione zostanie lekarzom onkologom w wyjątkowych sytuacjach odstąpienie od zwoływania konsyliów. Jak jednak zaznaczył wiceminister Warczyński, rezygnacja z konsylium może mieć miejsce jedynie pod warunkiem wpisania w dokumentację uzasadnienia klinicznego.
Ze szkodą dla rejestrów
Poseł Zbigniew Pawłowicz (PO), wieloletni dyrektor Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy wyraził zaniepokojenie przepisem, który znosi konieczność raportowania do KRN.
- Przez wszystkie lata dążyliśmy do tego, żeby zbierać dane dotyczące zachorowań na nowotwory w Polsce. Bez nich nie można bowiem planować leczenia onkologicznego. Dlatego proszę MZ aby rozważyło tę zmianę. W mojej ocenie przy obecnym rozwoju komputeryzacji w szpitalach konieczność raportowania do KRN nie stanowi żadnego obciążenia dla lekarza, który i tak już wypełnia kartę DiLO - podkreślał Pawłowicz.
Posła poparł również poseł Marian Zembala (PO), były minister zdrowia. Ekspert podkreślał, że Komisja Europejska wielokrotnie zwracała uwagę na to, że polskim problemem jest zbyt późne rozpoznawanie nowotworów i mała skuteczność leczenia.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 12:00 Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk spotkał się w Sejmie z protestującymi rodzicami
- 11:43 Mielec: nocna i świąteczna opieka po sąsiedzku z SOR
- 11:26 Krynica Zdrój: nowy - stary dyrektor szpitala
- 11:09 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 10:52 MRPiPS: ponowne zaproszenie na spotkanie dla protestujących rodziców osób niepełnosprawnych
- 10:35 PPOZ ws. e-zwolnień: liczymy na przesunięcie terminu
- 10:15 Rzeszów: Kliniczny Szpital Wojewódzki wychodzi na prostą?
- 09:58 Łomża: ośrodek terapii uzależnień przeprowadzi się do dawnego szpitala zakaźnego
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Szumowski rozpoczął cykl spotkań na temat ochrony zdrowia w Polsce
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 Śląskie: są nowe ryczałty dla szpitali w sieci. Kto stracił, a kto zyskał?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych