Kolejny krok: podniesienie wyceny hospitalizacji do leczenia napromienianiem Prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu PTO; FOT. PTWP

Zarząd Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z uwagą śledzi reakcje administracji państwowej i parlamentarzystów na list wysłany w marcu br. do Pani Premier przez zarządy towarzystw naukowych i konsultantów krajowych w dziedzinach onkologicznych. Posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia w dniu 14 kwietnia br. było poświęcone realizacji "pakietu onkologicznego".

Profesor Warzocha przedstawił szczegółowe dane, dotyczące finansowych skutków funkcjonowania „pakietu” w odniesieniu do Centrum Onkologii i regionalnych, wielospecjalistycznych ośrodków onkologicznych. Prof. Maciejewski przedstawił sytuację w polskiej radioterapii i propozycję jej rozwoju w najbliższych latach. Prof. Warzocha odniósł dane ze stycznia i lutego obecnego roku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Przy tej samej ilości wykonanej pracy, jej wartość w wycenie NFZ zmniejszyła się o prawie 8,5 mln złotych w przypadku Centrum Onkologii i ponad 18 mln w przypadku wielospecjalistycznych centrów regionalnych. Ta statystyka wygląda wręcz dramatycznie w odniesieniu do płatności dokonanej przez NFZ. W przypadku Centrum Onkologii wartość zapłaconych procedur zmniejszyła się o 21,5 mln złotych, a w przypadku centrów regionalnych o 55,5 mln złotych za pierwsze dwa miesiące 2015 roku.

Powyższe dane unaoczniają, że w „rzeczywistości pakietowej” procedury onkologiczne są znacząco gorzej wycenione i niezwykle trudne do rozliczenia w NFZ pomimo rzetelnej pracy tysięcy pracowników polskiej onkologii. W tej sytuacji przekonywanie nas przez Ministra Zdrowia, że „pakiet onkologiczny jest dogłębnie przemyślanym i przeanalizowanym projektem” (cytat z pisma - odpowiedzi na list onkologów do Pani Premier) brzmi niewiarygodnie.

Środowiska onkologiczne w pismach i w bezpośrednich spotkaniach zgłosiły szereg merytorycznych propozycji gruntownej zmiany systemu regulującego funkcjonowanie opieki onkologicznej, kierując się przede wszystkim dobrem pacjenta i chęcią zapewnienia równego oraz nielimitowanego dostępu do diagnostyki i leczenia w długotrwałej perspektywie.

Z zadowoleniem przyjmujemy informacje Ministra Zdrowia na temat rozszerzenia regulacji pakietowych na dalsze grupy chorych i lokalizacje nowotworów, w tym o miejscowej złośliwości. Podane w trakcie konferencji prasowej 15 kwietnia br. dane dotyczące przeprowadzenia w czasie przewidzianym „pakietem” mikroskopowego potwierdzenia nowotworu u ponad 97% pacjentów a diagnostyki w celu określenia jego stopnia zaawansowania w 87% przypadków, brzmią niezwykle optymistycznie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH