Koalicja RSM: ograniczenie umieralności na raka szyjki macicy leży w zasięgu naszych możliwości

Umieralność z powodu raka szyjki macicy ma szansę zmniejszyć się w Polsce do 2020 r. nawet o 50 proc., jeśli wprowadzone zostaną zmiany w obszarze profilaktyki proponowane przez Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy - przekonują specjaliści, przedstawiciele Koalicji. Chodzi o oparcie profilaktyki na trzech filarach: edukacji, badaniach cytologicznych i szczepieniach.

W opinii Koalicji niezbędne jest również wzmocnienie tego systemu dzięki sprawnie funkcjonującym rejestrom, pozwalającym na właściwe monitorowanie działań profilaktycznych oraz dzięki tworzeniu jednolitego centralnego systemu finansowania szczepień.

Zdaniem prof. Ryszarda Poręby, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczącego Rady Programowej Koalicji RSM, rak szyjki macicy zbiera w Polsce obfite żniwo: każdego roku choroba wykrywana jest u 3,2 tys. kobiet. Umiera blisko 1,8 tys.

- Jesteśmy daleko w tyle, musimy gonić Europę. Autorzy raportu "Polska 2030, wyzwania rozwojowe" twierdzą, że średnia przeżycia w grupie kobiet z rakiem szyjki macicy w Polsce jest o 120 proc. niższa niż w innych krajach naszego kontynentu. Jedna na trzy pacjentki umierające z powodu raka szyjki macicy to kobieta w wieku 25-49 lat. Większość spośród nich to osoby aktywne zawodowo, rodzinnie, towarzysko. Dlatego tak ważne jest obniżenie śmiertelności - podkreśla prof. Poręba.

Koalicja rekomenduje
Obowiązujący w Polsce system profilaktyki RSM opiera się na działaniach skierowanych do kobiet w wieku 25-59 lat. Tymczasem, w ocenie Koalicji, działania profilaktyczne należy kierować już do nastolatek, które jak najwcześniej powinny przyswoić prozdrowotne nawyki. Dlatego istnieje konieczność objęcia edukacją i opieką znacznie młodszych kobiet. Tym bardziej, że na raka szyjki macicy chorują również Polki w wieku 15-24 lata.

Koalicja RSM podkreśla, że efektywna walka z rakiem szyjki macicy możliwa będzie tylko w przypadku wdrożenia kompleksowych rozwiązań, obejmujących pełną populację dziewcząt od 12. roku życia. Dlatego swój program opiera na trzech filarach: cytologii, szczepieniach i edukacji przypisanych do określonej grupy wiekowej.

Dziewczęta w wieku 12 lat powinny zostać objęte populacyjnym programem szczepień HPV, a kobiety w wieku 25-59 lat  - Populacyjnym Programem Wczesnego wykrywania Raka Szyjki Macicy. Wreszcie trzecią grupę powinny stanowić dziewczęta i kobiety w wieku 13-24, do których należy kierować wzmożone działania edukacyjne, dotyczące konieczności wykonywania badań cytologicznych co trzy lata po ukończeniu 25. roku życia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH