ONKOLOGIA

Cynthia Ryan, wykładowca Uniwersytetu Alabama w Birmingham (USA) spędziła dwa dni w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, żeby przygotować raport o sytuacji polskich pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Jak informuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Ryan jest wykładowcą retoryki i kompozycji oraz komunikacji medycznej na University of Alabama at Birmingham. Zajmuje się społeczną stroną choroby nowotworowej, pisze artykuły na ten temat do prasy popularnej i przeglądów naukowych (m.in. Cancer Today Magazine, Journal of Medical Humanities).
Razem ze swoją córką przyjechała do Polski na Światowe Dni Młodzieży i aby przyjrzeć się, jaką opieką są otoczeni pacjenci z chorobami nowotworowymi w Polsce. W dniach 3-4 sierpnia wizytowała Świętokrzyskie Centrum Onkologii, zbierając relacje lekarzy, pacjentów na różnych etapach leczenia i ozdrowieńców, spotkała się z amazonkami.
Sama przeszła obustronną mastektomię. Zachorowała na raka piersi mając 29 lat. Kiedy skończyła 40 lat, doszło u niej do wznowy choroby. Osobiste doświadczenia skłoniły ją do badań nad sytuacją ludzi chorych na raka w różnych krajach.
Interesuje ją nie tylko model leczenia, ale przede wszystkim aspekt społeczny choroby nowotworowej: w jaki sposób pacjenci dowiadują się o chorobie, jak sobie radzą z tą wiadomością, jak przeżywa to ich otoczenie, czy mają zapewnione wsparcie psychologiczne, jakie jest potem ich życie, czy angażują się w działalność społeczną na rzecz upowszechniania świadomości i prewencji chorób nowotworowych.
Zbierała już świadectwa pacjentów w USA, Indiach, Nepalu, Holandii, Zambii. W Polsce chciała poznać sytuację chorych mieszkających z dala od metropolii, korzystających z regionalnych szpitali publicznych, stąd jej wybór pacjentów leczących się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Była pod wielkim wrażeniem szpitala i jego szefostwa.
Jednak największe wrażenie zrobiło na niej to, że...
- U was nie ma podziału na biednych i bogatych pacjentów. Wszyscy są traktowani jednakowo i otrzymują potrzebne leczenie. U nas pomiędzy modelem leczenia biednych i bogatych jest przepaść - powiedziała podsumowując dwudniową wizytę.
W ramach wolontariatu Cynthia Ryan pracuje w środowisku bezdomnych kobiet chorych na raka piersi. Prowadząc w Alabamie program edukacyjny Street Smarts nakłania je, żeby podjęły leczenie, nie zaniedbywały badań profilaktycznych.
- Sytuacja tych kobiet jest bardzo ciężka, ponieważ w USA, żeby się leczyć, trzeba mieć wykupione ubezpieczenie. Jeśli nie stać cię na opłacenie ubezpieczenia, musisz płacić za pobyt w szpitalu. Bezdomne kobiety, które uda mi się przekonać do rozpoczęcia leczenia, korzystają z publicznych szpitali, ale leczenie które otrzymują, odbiega standardem od tego, które jest świadczone w ramach ubezpieczenia zdrowotnego - mówi Cynthia Ryan.
Dlatego próbuje zainteresować losem bezdomnych chorych na raka różne środowiska, przekonuje, że warto wspierać rozwój badań nad rakiem i stowarzyszenia udzielające pomocy materialnej pacjentom, których nie stać na leczenie.

- 11:27 Bydgoszcz: pracująca w szpitalu salowa wpadła do szybu windy
- 11:18 Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych
- 10:39 Kuchciński o wsparciu osób niepełnosprawnych: to powinien być całościowy projekt rządowy
- 10:23 Pełnomocnik rządu: protestujący rodzice niepełnosprawnych osiągnęli to, co zapowiadali
- 10:17 Naukowcy: o zdrowiu przyszłych dzieci decyzuje styl życia ich rodziców
- 10:03 RPD: apeluje dostępność do nieodpłatnych świadczeń dla wszystkich dzieci
- 09:50 Badania: odkryto lepszy sposób przechowywania wątroby do przeszczepu
- 09:40 Badania: skarżymy się na stan zdrowia nieco rzadziej niż inni Europejczycy
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 5 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych