Kielce: w ŚCO uczyli przywracania głosu chorym na raka krtani Prof. Fons Balm implantuje protezę pacjentowi. Po prawej dr Sławomir Okła, który prowadzi kursy z zakresu implantowania protez głosowych dla lekarzy z Polski i z zagranicy. Fot. Materiały prasowe

Czterdziestu otolaryngologów, logopedów i fizjoterapeutów z całej Polski poznawało w Świętokrzyskim Centrum Onkologii metody rehabilitacji chorych po całkowitej laryngektomii.

Jak informuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii, kielecki ośrodek jest liderem w zakresie implantowania protez głosowych u pacjentów po usunięciu krtani. W dwudniowej konferencji naukowo-szkoleniowej, która zakończyła się w piątek (15 kwietnia) uczestniczyli lekarze i terapeuci z blisko 20 szpitali z całej Polski.

Wykłady i zajęcia praktyczne prowadzili m.in.: prof. Fons Balm, specjalista z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Holenderskiego Instytutu Raka w Amsterdamie, wiodącego w Europie ośrodka w zakresie leczenia i rehabilitacji chorych na raka krtani, dr Corina van As Brooks, logopeda, również z Holenderskiego Instytutu Raka, dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO oraz specjaliści radioterapii, fizjoterapii, logopedii z ŚCO.

Uczestnicy kursu obejrzeli transmisję live z sali operacyjnej zabiegów całkowitej laryngektomii wraz z wytworzeniem przetoki tchawiczo-przełykowej oraz implantacją protezy głosowej i zabiegi wtórnej implantacji protezy głosowej u pacjentów po wcześniejszym usunięciu krtani. Uczyli się na trenażerach wymiany protez głosowych oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych z pacjentami pod kierunkiem prof. Balma i dr. Okły.

Wielu chorych na raka krtani późno dociera do lekarza i decyduje się na operację, bojąc się, że po usunięciu krtani stracą głos na zawsze.

- W naszym ośrodku pomagamy takim pacjentom, wszczepiając im protezy głosu. Zabieg wykonujemy w 2-3 dobie po usunięciu krtani, pacjenci natychmiast rozpoczynają naukę mówienia i wychodzą ze szpitala mówiąc. Potem tylko co pół roku zgłaszają się do nas na wymianę protezy. Kiedyś po operacji, od razu prosili lekarza, żeby wypisał im wniosek na rentę. Dziś wracają do pracy, do normalnej aktywności życiowej, mówią swoim, lekko zachrypniętym głosem - wyjaśnia dr Sławomir Okła, koordynator Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który prowadzi kursy z zakresu implantowania protez głosowych dla lekarzy z Polski i z zagranicy.

W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO przeprowadza się rocznie 50 całkowitych laryngektomii wraz z jednoczesnym wszczepieniem protezy głosowej (tyle, ile rocznie w całej Szwecji lub Austrii). Kielecki ośrodek jest liderem polskim i europejskim pod względem ilości implantowanych protez głosowych (ponad 400 rocznie). Jest też jedynym w Polsce ośrodkiem, gdzie u wszystkich chorych wymagających radykalnej laryngektomii standardowo implantuje się od razu protezy głosowe. Od 2001 r. w ŚCO wykonano już 640 takich zabiegów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH