Kielce: ponad 1,7 mln zł unijnego wsparcia na profilaktykę onkologiczną Łącznie na realizację projektów kieleckie Centrum otrzymało ponad 10 mln zł, z czego ok. 9,5 mln to unijne dofinansowanie. Fot. Materiały prasowe

Ponad 1,7 mln zł unijnej dotacji na wsparcie profilaktyki zdrowotnej otrzymały Kielce i 11 okolicznych gmin. Umowę ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii podpisał w piątek ( 8 września) marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

- W profilaktyce raka szyjki macicy jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie, niestety nawet za Rumunią - wyjaśnił  kierownik projektu dr n. med. Leszek Smorąg. Dodał, że obecnie liczba zgłoszeń na badania cytologiczne waha się w okolicach 20 proc., natomiast w krajach skandynawskich ten wskaźnik jest czterokrotnie większy.

Dofinansowane otrzymał projekt "Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z terenu Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego do badań profilaktycznych", który realizowany jest przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Jego łączna wartość wynosi ponad 1,9 mln zł, z czego prawie 90 proc. wsparcia pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020.

- W służbie zdrowia najlepiej wydawane pieniądze, to te na profilaktykę - argumentował dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź.

Główne cele i zadania projektu to podniesienie świadomości kobiet oraz ich partnerów o chorobach nowotworowych raka szyjki macicy, wzrost motywacji działań na rzecz eliminowania czynników ryzyka, w tym przede wszystkim prowadzenia zdrowego stylu życia, wzrost motywacji do częstszego wykonywania badań. W ramach projektu ma być przeprowadzona kampania medialna (m.in. zachęcającej kobiety do badań), planowane są spotkania informacyjno-edukacyjne we wszystkich 12 gminach KOF dla kobiet i ich partnerów, a także konferencje dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

Projekt skierowany jest do minimum 4 tys. kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Uczestniczki zostaną objęte badaniami przesiewowymi w celu wczesnego wykrycia nowotworów szyjki macicy. Koszty samych badań finansowane są nie z budżetu projektu, tylko zagwarantowanych środków NFZ. Projekt pośrednio będzie także skierowany do 360 mężczyzn, 100 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, 120 pielęgniarek/położnych.

Oprócz Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, program obejmie mieszkańców pozostałych czterech subregionów. Umowę w tej sprawie ŚCO podpisało w kwietniu br. Łącznie na realizację projektów kieleckie Centrum otrzymało ponad 10 mln zł, z czego ok. 9,5 mln to unijne dofinasowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH