Oddział onkohematologiczny, budowany w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, otrzyma na wyposażenie 5,7 mln zł. Oznacza to, że pierwsze transplantacje szpiku będą mogły być wykonywane zaraz po odbiorze technicznym budowy - powiedział w piątek (7 grudnia) dyrektor ŚCO Stanisław Góźdź.

Budowa oddziału onkomematologii jest jedną z najważniejszych inwestycji dla świętokrzyskich pacjentów. Transplantacje szpiku kostnego to jeden z nieliczych zabiegów, których nie przeprowadza Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

- Szkolenie kadr i merytoryczne przygotowanie do otwarcia oddziału onkohematologii trwa od 10 lat. Cztery lata staraliśmy się o pieniądze na budowę, którą rozpoczęliśmy w sierpniu tego roku. Dlatego cieszy nas zapewnienie marszałka województwa, Adama Jarubasa, że otrzymamy pieniądze na specjalistyczne wyposażenie. To znaczy, że leczenie w nowych murach będziemy mogli rozpocząć praktycznie po odbiorze technicznym budowy - powiedział dyrektor ŚCO.

Kwotę 4 mln 800 tys. zł udało się pozyskać z funduszy unijnych, a pozostała kwota pochodzić będzie z budżetu województwa.

Na oddział hematologii trafia ponad 2 tys. chorych leczonych w warunkach szpitalnych - na odddziale mającym 28 łóżek. Blisko 20 tys. jest leczonych w poradni. Transplantacje szpiku są robione poza granicami województwa.

Inwestycja o wartości 20 mln zł obejmuje rozbudowę świętokrzyskiej onkologii o nowy 4-kondygnacyjny budynek połączony z istniejącym kompleksem szpitala. Znajdą się tam m.in. poradnia onkohematologiczna wraz z laboratorium do badań zgodności tkankowej oraz oddział onkohematologii z 50 łóżkami i 6 stanowiskami do transplantacji szpiku. Budowa ma być zakończona w listopadzie 2013 roku.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH