Katowice: będą leczyć kompleksowo nowotwory piersi

Jeden z pierwszych w Polsce ośrodków specjalizujących się w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi - tzw. breast unit - powstanie do połowy 2013 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Do 2016 r. w całej Polsce ma powstać 20 ośrodków z międzynarodowym certyfikatem. Ekperci przekonują (świadczą o tym także wyniki badań) że w takich właśnie placówkach uzyskiwane są najlepsze wyniki leczenia.

System oparty na ośrodkach "breast unit" funkcjonuje m.in. we Francji, gdzie każdego roku nowotwór piersi wykrywany jest u 50 tys. kobiet, w Polsce natomiast - u 15 tys. W obu krajach co roku umiera z tego powodu taka sama liczba pacjentek - około 5 tys.

- Wyleczalność we Francji to 90 proc., w Polsce: 60-65 proc. Te wskaźniki pokazują, że system działający w naszym kraju jest niewydolny. Wspomniane ośrodki są zatem potrzebne, przede wszystkim na Śląsku, gdzie poziom śmiertelności jest najwyższy - przekonuje Dariusz Jorg, dyrektor szpitala.

Aby uzyskać certyfikat ośrodka "breast unit", trzeba spełnić wysokie standardy. Od diagnozy do decyzji o leczeniu operacyjnym może upłynąć nie więcej niż 4 tygodnie. Ośrodek musi mieć także doświadczoną, specjalistyczną kadrę i nowoczesny sprzęt.

To wszystko powstaje właśnie w Katowicach - w Szpitalu nr 5 działa oddział chirurgii onkologicznej, zatrudniono specjalistów, jest również nowoczesna pracownia mammografii z mammografem spektralnym.

Jak podkreślił dyrektor Jorg, jednostka "breast unit" to nie tylko diagnostyka, chirurgia onkologiczna, chemio- i radioterapia, ale również dalsza kompleksowa opieka nad pacjentkami. W katowickim ośrodku będą one mogły liczyć na rehabilitację, pomoc psychologa lub psychiatry, a także na konsultację chirurga plastycznego. W placówce dyżury pełnić będą stowarzyszenia amazonek i innych organizacji działających na rzecz osób chorujących na raka piersi.

- Na koniec przyszłego półrocza powinien być gotowy cały ośrodek, w pełnym zakresie modelowym - wyjaśnia Jorg.

Dyrektor lecznicy szacuje, że rocznie placówka mogłaby leczyć w pełnym zakresie 500-600 osób. Koszt budowy to około 160-180 mln zł. Środki wykładają inwestorzy oraz szpital. Firma dostarczająca nowoczesne urządzenia, będzie sama zawierała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań, pacjenci będę jednak leczeni wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH