Katowice, Cieszyn: bezpłatne badania w kierunku nowotworów głowy i szyi

Kliniki SUM i Szpital Śląski w Cieszynie dołączyły do obchodów IV Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W Katowicach i Zabrzu (od 19 do 20 września) oraz w Cieszynie (23 września) wykonywane będą bezpłatne konsultacje i badania dla pacjentów.

Jeśli chrypka, ból podczas połykania, jednostronna niedrożność nosa z krwawym wyciekiem, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie lub czerwone/białe naloty na błonie śluzowej jamy ustnej czy gardła trwają dłużej niż 3 tygodnie i nie są związane z infekcją, warto skonsultować się z laryngologiem.

W ostatnich latach obserwuje się w Polsce i na świecie znaczący wzrost liczby zachorowań na nowotwory złośliwe głowy i szyi. W Europie diagnozuje się je rocznie u 350 tysięcy osób, a z ich powodu umiera aż 62 000 chorych.

W Polsce odnotowuje się 11 000 zachorowań rocznie oraz blisko 6 000 zgonów. Nowotwory wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych, tarczycy, gruczołów ślinowych, a także skóry twarzy i szyi to jedne z najczęstszych, jakie dotykają pacjentów w obrębie głowy i szyi.

Jak zaznaczają specjaliści, około 60 proc. osób zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Do głównych czynników sprzyjających jej rozwojowi należą palenie, spożywanie alkoholu, ale nie tylko... 

- W ostatnim czasie w Europie i w Polsce odnotowuje się wzrost liczby zachorowań u ludzi młodych (poniżej 40 roku życia), którzy nigdy nie palili i nie nadużywali alkoholu. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem sprawczym w tej grupie chorych, może być infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV - mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Ścierski, konsultant wojewódzki w dz. otolaryngologii.

W Polsce osoby z grup podwyższonego ryzyka rzadko wykonują badania profilaktyczne. Związane jest to z niską świadomością, a także z koniecznością posiadania skierowania do poradni laryngologicznych i długimi kolejkami oczekujących.

Złośliwy nowotwór głowy i szyi występuje już dwa razy częściej niż rak szyjki macicy. - Pamiętać jednak należy, że nowotwór wcześnie zdiagnozowany daje szansę na przeżywalność nawet w 80-90% - podkreśla dr Bogdan Kolebacz, ordynator Oddziału Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu.

Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na szczególną rolę profilaktyki w walce z rakiem.

W dniach 19-23 września br. w ramach IV Europejskiego Dnia Nowotworów Głowy i Szyi na konsultacje zapraszają lekarze specjaliści Oddziału Klinicznego Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Szpital Specjalistyczny w Zabrzu) oraz z Oddziału Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej (SPSK Nr 7 SUM w Katowicach - Górnośląskie Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH