Katowice: 10-latka z rzadką chorobą po zabiegu z użyciem Gamma Knife

Cierpiąca na padaczkę wywołaną przez guza umiejscowionego w podwzgórzu 10-latka przeszła pomyślnie zabieg z użyciem Gamma Knife w ośrodku onkologicznym w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

Dziecko czuje się dobrze, a zabieg oznacza dla niej znacznie lepsze rokowania - poinformowali w piątek (10 stycznia) lekarze.

Dziewczynka mimo przyjmowania dwóch rodzajów leków przeciwpadaczkowych kilka razy na dobę miała napady epilepsji. Jej przyczyną była tzw. hamartoma podwzgórza, rzadka choroba - rodzaj guza o charakterze nienowotworowym, który uciskając struktury mózgowia może powodować m.in. padaczkę, zmiany w zachowaniu, a także prowadzić do upośledzenia umysłowego.

- Rokowania w tej chorobie, jeśli nie podejmie się leczenia, są bardzo złe. Pacjentom, którzy mają z początku normalny potencjał, uniemożliwia normalny rozwój. Grozi im upośledzenie umysłowe, konieczne może być leczenie psychiatryczne. Radiochirurgia pozwala temu zapobiec. Przyszłość tej dziewczynki jest znowu jasna - powiedział prof. Jean Regis z Oddziału Neurochirurgii Czynnościowej i Stereotaktycznej Szpitala Uniwersyteckiego Timone w Marsylii, który uczestniczył w zabiegu.

Ośrodek w Marsylii jest jednym z czołowych na świecie w dziedzinie terapii Gamma Knife, dotąd leczono tam z wykorzystaniem tej metody ponad 110 pacjentów z hamartomą.

Jak podkreślił dr Arkadiusz Lech, neurochirurg, kierownik Pracowni Gamma Knife w Katowicach, w przypadku tej choroby można zastosować zarówno leczenie operacyjne, jak i radiochirurgię. Ta druga metoda, zapewniając porównywalną skuteczność, ogranicza jednak ryzyko powikłań. Zabieg nie wymaga otwarcia czaszki - zamiast skalpela wykorzystuje się w nim promieniowanie kobaltowe (gamma) podzielone na wiązki.

W katowickim ośrodku przeprowadzono od października ubiegłego roku ponad 20 zabiegów z użyciem Gamma Knife. Dziewczynka jest najmłodszą pacjentką. Metoda umożliwia leczenie niewielkich zmian zlokalizowanych głęboko w mózgu. Wiązki promieniowania są precyzyjnie skoncentrowane na obszarze przeznaczonym do leczenia i nie powodują uszkodzenia zdrowych tkanek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH