KE ws. 50. grantu EDP dla projektu ''Vampire''

Komisja Europejska poinformowała we wtorek (20 sierpnia) o przyznaniu 50. grantu europejskiego doktoratu przemysłowego o wartości 1,5 mln euro na badania nad sposobem odcięcia dopływu krwi do nowotworu. Europejski doktorat przemysłowy to program wspierający projekty, z których każdy prowadzony jest wspólnie przez przedsiębiorstwo i instytucję akademicką z dwóch różnych krajów.

Grant zostanie przeznaczony na badanie nowych przeciwciał, które będą niszczyć naczynia krwionośne nowotworu. Projekt nosi nazwę ''Vampire'', co jest skrótem od ''Vascular Antibody-Mediated Pharmaceutically Induced tumour Resection'', czyli usunięcie guza naczyniowego, indukowanego farmakologicznie, z wykorzystaniem przeciwciał.

Projekt powadzony jest przez Uniwersytet w Birmingham (Wielka Brytania) oraz holenderską firmę biotechnologiczną SomantiX z Utrechtu przy wsparciu stowarzyszonych europejskich uniwersytetów, przedsiębiorstw i ośrodków badawczych, w tym Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria) i brytyjskiej instytucji charytatywnej Cancer Research UK, wspierającej badania nad nowotworami.

- Partnerstwo na rzecz zwalczania nowotworów, któremu dziś przyznajemy grant, to najlepszy możliwy przykład takiej współpracy międzysektorowej, do jakiej chcemy zachęcać. Europejski doktorat przemysłowy najpełniej pokazuje, w jaki sposób inwestycje unijne mogą przyczynić się do doskonałości, innowacji i konkurencyjności, budując mosty pomiędzy środowiskiem akademickim i badawczym a przedsiębiorstwami - podkreśliła Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Europejski doktorat przemysłowy zapoczątkowano w 2012 r. jako projekt pilotażowy w ramach działań europejskiego programu stypendiów badawczych. Program EDP ma umożliwiać doktorantom uzyskanie doświadczenia zawodowego w programach badawczych na wysokim poziomie, a także zachęcić większą liczbę młodych ludzi do wyboru kariery naukowej.

Trzyletni grant EDP umożliwia badaczom pracę naprzemiennie w dwóch krajach, w laboratoriach uniwersyteckich i w pomieszczeniach firmy, pod kierunkiem mentorów z sektora prywatnego i z uczelni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH