Jeden ośrodek protonoterapii to za mało. Kolejny powstanie przy Wielkopolskim Centrum Onkologii? Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN w Krakowie, nasz jedyny ośrodek protonoterapii, to zdecydowanie za mało na kraj liczący ok. 38 mln mieszkańców - mówili eksperci. Fot. Materiały prasowe CCB

Polska potrzebuje co najmniej 2-3 ośrodków radioterapii protonowej - wskazywali w czwartek (11 stycznia) w Warszawie eksperci prezentujący raport pt. "Strategia rozwoju protonoterapii w Polsce".

W ocenie specjalistów, Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN w Krakowie, nasz jedyny ośrodek protonoterapii, to zdecydowanie za mało na kraj liczący ok. 38 mln mieszkańców.

- Do radioterapii protonowej kwalifikuje się w Polsce rocznie ok. 2 tys. pacjentów, Krakowie może być natomiast leczona w skali roku grupa chorych licząca najwyżej do 750 osób - podał prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Twórcy raportu poinformowali, że drugi polski ośrodek miałby powstać właśnie przy poznańskim WCO na bazie projektu INPRONKO, do którego przystąpiło pięć województw i osiem ośrodków medycznych. Poznańska placówka zabezpieczyłaby świadczenia w zakresie protonoterapii dla mieszkańców zachodniej części Polski. Dzięki temu, pacjenci nie musieliby wyjeżdżać na leczenie za granicę. Koszt projektu szacowany jest na 263 mln zł.

Autorzy raportu przypominają, że w latach 2010-14 do NFZ wpłynęły 102 wnioski o wydanie przez Fundusz indywidualnej zgody na protonoterapię za granicą. Większość była złożona przed 2013 r. i dotyczyła nowotworu oka. Koszty terapii w ośrodkach zagranicznych wyniosły 11,76 mln zł. Na leczenie jednego pacjenta NFZ wydał średnio 120 tys. zł, a zatem o 60 proc. więcej niż wynosi koszt leczenia w kraju.

Jeśli chodzi o finansowanie radioterapii protonowej przez samych pacjentów w komercyjnych ośrodkach za granicą, koszt kształtuje się na poziomie pomiędzy 16,8 tys. euro a 60 tys. euro. Liczba osób, które skorzystały z tej możliwości, jest trudna do oszacowania ze względu na brak wiarygodnych danych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH