Innowacje w gastroenterologii pomagają w diagnozowaniu nowotworów

O innowacjach w polskiej gastroenterologii rozmawiano we wtorek (9 czerwca) w Senacie. Zorganizowano tu konferencję pt. "Innowacyjność w medycynie".

- Jedno badanie kolonoskopowe może wystarczyć na całe życie, o ile przeprowadzi je kompetentny specjalista - mówił prof. Jarosław Reguła z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Endoskopowe badania przesiewowe mają ogromny wpływ na zdrowie populacji, pozwalają również ograniczyć koszty leczenia, zwłaszcza w przypadku kolonoskopii.

Dzięki wczesnemu wykrywaniu nowotworów nie dochodzi do powstania zaawansowanych zmian nowotworowych, których przewlekłe leczenie jest niezwykle kosztowne - dlatego badania przeglądowe pozwalają na duże oszczędności finansowe.

Kiedyś na przykład rola gastroskopii sprowadzała się do wprowadzenia wziernika do żołądka i wykrycia dużego guza. Teraz udaje się diagnozować małe, wczesne zmiany. Dzięki postępowi technicznemu ogromnie wzrosła jakość uzyskiwanych obrazów wnętrza ciała.

Pojawiły się już nowe endoskopy "patrzące" jednocześnie zarówno do przodu, jak i na boki, dzięki czemu pole widzenia zwiększyło się aż do 330 stopni, a wysoka jakość obrazu pozwala wstępnie ocenić, czy zmiana wygląda na złośliwą. Znakomitym uzupełnieniem jest endoskopowa ultrasonografia, która wykrywa głębiej umiejscowione patologie.

Nowe techniki barwienia i oświetlenia umożliwiają wykrycie wczesnych zmian nowotworowych - których kilka lat temu nikt nie potrafiłby dostrzec - i usunięcie ich.

Powierzchowne zmiany można usunąć, wstrzykując pod nie roztwór soli fizjologicznej i odcinając odpowiednią końcówką endoskopową, zaś przy większych zmianach używana jest technika podśluzówkowej dyssekcji. Wciąż jednak najważniejszym ogniwem jest człowiek - to od umiejętności osoby wykonującej badanie endoskopowe zależy wykrycie patologii.

- Nowinki techniczne i nowe leki są bardzo ważne, ale równie duża jest rola rozwiązań organizacyjnych - mówił prof. Reguła.

Oryginalną polską innowacją jest metoda pomiaru jakości kolonoskopii przesiewowej Adenoma Detection Rate (ADR). Jak wykazało porównanie rejestrów przeprowadzonych badań z późniejszymi rejestrami chorych na raka, przy takim samym sprzęcie najgorzej radzący sobie endoskopiści byli w stanie wykryć jedynie 1,7 proc. gruczolaków, podczas gdy najlepsi - aż 36,8 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH