Immunoterapia nowotworów krwi skuteczna, ale zbyt droga Leczenie jednego pacjenta kosztuje setki tysięcy dolarów Fot. Archiwum

Immunoterapia nowotworów krwi jest metodą obiecującą, ale zbyt drogą. Dlatego uczeni szukają innych, bardziej dostępnych leków, które dadzą chorym szansę na wydłużenie życia.

Nowa terapia z wykorzystaniem tzw. komórek CAR została opisana już kilka lat temu. Komórki (limfocyty T) określa się jako CAR, ponieważ mają do genomu wstawiony gen kodujący proteinę CAR zdolną do wiązania białka CD19 pojawiającego się na limfocytach B oraz komórkach białaczki limfatycznej. Takie wiązanie prowadzi do śmierci komórek białaczkowych - informuje Gazeta Wyborcza.

Uczeni, choć z jednej strony są zafascynowani skutecznością tej metody, z drugiej pozostają sceptyczni.

Po pierwsze, nie do końca wiadomo, czy okaże się ona skuteczna na dłuższą metę. Po drugie, nie wiadomo, jakie daje powikłania. Po trzecie, jest niewyobrażalnie droga. Dlatego jeszcze przez wiele lat nie stanie się powszechna nie tylko w Polsce, ale nawet w krajach takich jak USA czy Wielka Brytania.

Dr hab. Wojciech Jurczak z kliniki hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wyjaśnia, że leczenie jednego pacjenta kosztuje setki tysięcy dolarów. Ponadto terapia musi być skrojona na miarę potrzeb danego chorego, dla każdego pacjenta trzeba zatem przygotować lek skuteczny tylko dla niego. To generuje ogromne koszty.

Na zakończonym niedawno 42. kongresie Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Szpiku i Krwi (EBMT) w Walencji polscy naukowcy podkreślali, że nowe terapie są obiecujące, ale "stara, dobra" chemioterapia tak szybko nie odejdzie do lamusa i jeszcze długo będzie podstawą leczenia złośliwych nowotworów krwi.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH