Immunoterapia nową nadzieją w leczeniu nowotworów

Immunoterapia jest najbardziej obiecują nową metodą leczenia zaawansowanych nowotworów - powiedział w piątek (8 sierpnia) na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, prof. Piotr Wysocki.

Prof. Paweł Krawczyk z pracowni immunologii i genetyki katedry i kliniki pneumonologii, onkologii i alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wyjaśniał, że immunoterapia może sprawić, że układ odpornościowy chorego będzie lepiej rozpoznawał i niszczył komórki nowotworowe. Metodę tę próbowano wykorzystać już przed ponad 100 laty, ale po początkowych sukcesach nie udawało się jej wprowadzić do praktyki medycznej.

Prof. Piotr Wysocki powiedział, że immunoterapia z dobrymi efektami testowana jest w leczeniu czerniaka, groźnego raka skóry: - W przypadku tego nowotworu od wielu lat obserwowano u niektórych pacjentów tzw. spontaniczne remisje, czyli cofanie się choroby, które nie miało żadnego związku z zastosowanym leczeniem. Od niedawna takie efekty można uzyskać w sposób kontrolowany, przy użyciu odpowiedniej immunoterapii.

Według specjalisty, najbardziej zaawansowane są badania nad dwoma typami szczepionek przeciwnowotworowych. Po użyciu jednej z nich trzyletnie przeżycia uzyskano u 22 proc. chorych z zaawansowanym czerniakiem, którym wcześniej nie pomogły inne terapie. Preparat o innym działaniu pozwolił uzyskać takie same przeżycie u 41 proc. chorych z czerniakiem.

Od niedawna testowana jest również immunoterapia polegająca na wprowadzeniu bezpośrednio do guza nowotworowego zmodyfikowanego wirusa, który również wyzwala w organizmie przeciwnowotworową reakcję immunologiczną. Badania wykazały, że takie leczenie skuteczne jest w 26 proc. przypadków, a mediana przeżycia wyniosła 40 miesięcy.

Immunoterapia z dobrymi efektami testowana jest również u chorych z innymi nowotworami, takimi jak niedrobnokomórkowy rak płuca, rak pęcherza oraz rak nerkowokomórkowy.

Szef katedry i kliniki onkologii i radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Jacek Jassem twierdzi, że immunoterapia stanie się wkrótce czwartą metodą leczenia systemowego nowotworów, oprócz chemioterapii, hormonoterapii oraz terapii celowanej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH