Immunoterapia: czy polscy pacjenci korzystają z tego przełomu?

Mechanizm immunoterapii w porównaniu z innymi metodami leczenia nowotworów oraz organizacja, finansowanie i dostępność leczenia immunologicznego dla polskich pacjentów. Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. "Immunoonkologia - nowe otwarcie w walce z nowotworami".

W debacie (Warszawa, 16 lutego br.) wzięli udział onkolodzy, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz organizacji pacjentów.

Strategia wysoko specjalistyczna
Eksperci przypominali, że immunoterapia to strategia leczenia nowotworów polegająca na pobudzaniu układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. W większości przypadków immunoterapia pełni obecnie rolę uzupełniającą wobec leczenia chirurgicznego, chemioterapii czy radioterapii.

Jednak, zdaniem specjalistów, w przyszłości immunoterapia może, w przypadku niektórych nowotworów, zastępować inne metody leczenia. - Immunoterapia nie stanowi oczywiście panaceum na wszystkie przypadki nowotworów. Ponadto odpowiedź immunologiczna nie jest do końca przewidywalna - prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie.

Zaznaczył, że w przypadku czerniaka (w leczeniu tego nowotworu immunoterapia jest refundowana w ramach programu lekowego) organizacja leczenia immunologicznego jest w Polsce wręcz modelowa.

- To terapia wysoko specjalistyczna. Dobrze się więc stało, że prowadzona jest w ośrodkach posiadających m.in. pełne zaplecze diagnostyczne. Tylko w takich warunkach leczenie immunologiczne jest w pełni bezpieczne dla pacjentów - podkreślał prof. Rutkowski.

Rak płuca to także problem społeczny
Na refundację leków immunologicznych wciąż natomiast czekają w naszym kraju pacjenci z niektórymi typami raka płuca. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce. W 2014 r. był przyczyną większej liczby zgonów niż - łącznie - rak piersi, jelita grubego i prostaty. Z powodu raka płuca rocznie umiera ok. 23 tys. Polaków.

W opinii prof. Rodryga Ramlaua, kierownika Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i przewodniczącego Polskiej Grupy Raka Płuca, ten nowotwór stanowi nie tylko bardzo poważny problem medyczny, ale i społeczny. Wskazał, że u znaczącej liczby chorych z rakiem płuca w Polsce nie można zastosować postępowania radykalnego (torakochirurgicznego).

- Aż ponad 80 proc. pacjentów z tym nowotworem ma chorobę o charakterze miejscowo zaawansowanym, uniemożliwiającym leczenie torakochirurgiczne. W większości przypadków jest to choroba uogólniona, z przerzutami odległymi - tłumaczył prof. Ramlau. - Tym chorym możemy zagwarantować tylko, ale i aż leczenie paliatywne, gdyż - co jest bardzo ważne - w ostatnich latach w Unii Europejskiej zarejestrowano kilka cząsteczek z grupy leków immunoonkologicznych - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH