IX Forum Rynku Zdrowia: wydatki na onkologię są coraz większe

- Na onkologię wydajemy obecnie, we wszystkich rodzajach świadczeń ponad 4,5 mld zł. Ten wzrost w wydatkach na onkologię, który dokonał się w ostatnich latach wielokrotnie przewyższa wzrost PKB - mówił Marcin Pakulski, zastępca prezesa ds. medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, podczas debaty "Dokąd zmierzasz onkologio?" na IX Forum Rynku Zdrowia.

Zaznaczył również, że w tej sytuacji bardzo ważne jest pytanie, czy proporcjonalnie do wzrostu nakładów, zwiększył się efekt wydawanych pieniędzy, czy to proporcjonalnie zwiększyło skuteczność leczenia i przeżywalność.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie przełożyło się, to na efekty. W związku z powyższym przywiązanie się do konkretnych kwot w onkologii nie ma sensu - podkreślił Pakulski.

Przyznał także, że ogromne środki wydajemy być może bez sensu, ponieważ dublujemy diagnostykę. Wydłużamy czas od rozpoznania do leczenia. Jeżeli ten czas leczenia przyczynowego odsuwa się o kilka miesięcy, to wszyscy wiemy, że szanse takiego pacjenta gwałtownie spadają,

Dlatego w ocenie Pakulskiego, istotną rzeczą jest to, aby znaleźć sposób by te niemałe pieniądze wydawać efektywnie.

- Bardzo ważna jest referencyjność ośrodków onkologicznych, ale ja tę referencyjność rozumiem w ten sposób, aby było rozróżnienie finansowania w zależności od efektywności leczenia danego ośrodka, a nie w ten sposób, że ośrodek ma coraz lepszy sprzęt. Jeszcze raz podkreślam, chodzi mi o to, że ośrodek jest w stanie wylegitymować się efektywnością leczenia. I tu powraca pytanie, czy to będą pieniądze dobrze wydane, jeśli nie wprowadzimy mechanizmu, który będzie porównywał jakość i efektywność leczenia - podsumował Pakulski.

 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH