IMI: 40 mln euro na poprawę opieki nad chorymi hematoonkologicznymi FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Inicjatywa na rzecz Innowacyjnych Leków (ang. Innovative Medicines Initiative, IMI) przyjęła do finansowania projekt HARMONY, mający na celu wspieranie lepszego dostępu do opieki dla chorych na nowotwory hematologiczne. W projekt zaangażowanych będzie 51 partnerów z 11 krajów europejskich, w tym 7 firm farmaceutycznych.

Projekt HARMONY pozwoli na pozyskanie, ujednolicenie, analizę oraz harmonizację anonimowych danych pochodzących z multidyscyplinarnych źródeł wysokiej jakości.

Umożliwi to zdobycie cennej wiedzy dotyczącej szpiczaka plazmocytowego (SzP), ostrej białaczki szpikowej (OBSz), ostrej białaczki limfoblastycznej (OBL), przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL), chłoniaków niehodgkinowskich (ang. non-Hodgkin lymphoma, NHL), zespołów mielodysplastycznych (ang. myelodysplastic syndromes, MDS) oraz pediatrycznych nowotworów układu krwiotwórczego.

W oparciu o istniejącą, długotrwałą współpracę między instytutami naukowymi i przemysłem farmaceutycznym, projekt HARMONY pozwoli na dalszy rozwój metod leczenia nowotworów hematologicznych przez efektywną pracę nad nowymi lekami i usprawnienie procesu podejmowania decyzji terapeutycznych. Oczekuje się, że będzie to skutkowało lepszym rokowaniem u chorych.

W ramach projektu zrzeszone zostaną kluczowe instytuty kliniczne, naukowe, stowarzyszenia pacjentów, jednostki oceny technologii medycznych, partnerzy prawni, ekonomiczni, etyczni oraz firmy farmaceutyczne w celu:
• Stworzenia platformy wymiany danych, która wspomagać będzie lekarzy i innych partnerów w procesie podejmowania decyzji
• Stworzenia sieci odzwierciedlającej mapę potrzeb hematoonkologicznych w Europie
• Ustalenia punktów końcowych i klinicznych standardów dla OBL (pacjentów pediatrycznych i dorosłych), NHL, SzP, OBSz, PBL i MDS
• Hierarchizacji znaczenia uzyskanych wyników
• Dostarczenia wartości średnich do analizy złożonych danych
• Identyfikacji specyficznych markerów do wcześniejszej rejestracji innowacyjnych i skutecznych terapii chorób hematoonkologicznych.

Jednym z ważnych zamierzeń projektu HARMONY jest zainicjowanie dużej platformy wymiany danych, łączącej metody pomiaru wyników leczenia oraz definicje punktów końcowych dzięki współpracy kluczowych liderów tej dziedziny z Unii Europejskiej.

Ten 5-letni projekt rozpocznie się w styczniu 2017, a finansowany będzie kwotą 40 mln euro przez IMI – największą w Europie publiczno-prywatną inicjatywę pracującą nad przyspieszeniem rozwoju lepszych i bardziej bezpiecznych terapii dla chorych na nowotwory hematologiczne.

HARMONY koordynowany będzie przez dwóch ekspertów w dziedzinie hematologii: dr Jesus Maria Hernandez z Instituto de Investigación Biomedica w Salamance w Hiszpanii i przez dr Guillermo Sanz z Instituto de Investigación Sanitaria del Hospital La Fe z Walencji w Hiszpanii oraz dwóch przedstawicieli Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych - Tayyab Salimullah z firmy Novartis Oncology i Pam Bacon z Celgene International.

Wprawdzie w ramach projektu nie przewidziano udziału polskich ośrodków, ale dwie instytucje zgłosiły zainteresowanie zostania członkami stowarzyszonymi (associated members): Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Grupa ds. MDS PALG.

Więcej: www.hematoonkologia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH