Hematoonkologia: pacjenci zbyt długo czekają na dostępność nowoczesnych terapii W ocenie specjlaistów, proces udostępniania polskiemu pacjentowi nowoczesnych leków trwa zbyt długo Fot. Archiwum RZ

W nowotworach układu krwiotwórczego i limfatycznego mamy sporo nowoczesnych leków dostępnych dla polskiego pacjenta - wskazuje dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, kierownik Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego CO-I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Powodują one, że w znaczący sposób zmieniło się rokowanie tych chorych. Np. w szpiczaku mnogim 10 proc. chorych przeżywa obecnie przeszło 10 lat. To pokazuje, że choroba ta z totalnie nieuleczalnej stała się chorobą uleczalną, przynajmniej dla tej części pacjentów - wyjaśniał specjalista podczas sesji "Polska onkologia - osiągnięcia i pakiet problemów do rozwiązania" w ramach XI Forum Rynku Zdrowia w Warszawie.

- W obliczu tak spektakularnych wyników należy podkreślić, że proces udostępniania polskiemu pacjentowi innowacyjnych leków, z których już korzystają chorzy w innych krajach, nie powinien trwać tak długo, jak ma to miejsce obecnie. Przykładem mogą być starania o dostępność leku brentuximab vedotin dla pacjentów z chłoniakiem Hodgkina. Jeśli specyfik jest od trzech lat dostępny w Europie, nie można w nieskończoność przedłużać sytuacji, w której polscy chorzy (chodzi o grupę 150 osób) nie mogą z niego korzystać - podkreślał specjalista.

- Jeśli chodzi o dobre informacje, bo są i takie, obawialiśmy się, że do jednego z leków, które są dostępne w szpiczaku mnogim, nie będzie dostępu od 1 listopada. Lek będzie na szczęście dostępny - przypomniał ekspert. Chodzi o terapię lenalidomidem - program leczenia zaawansowanego szpiczaka.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH