Hematoonkologia: lista wyzwań jest długa Specjaliści przypominali, że pacjenci z nowotworami krwi czekają na dostępność nowoczesnych terapii Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Przed polską hematoonkologią stoją duże wyzwania - przekonywali eksperci podczas debaty "Szybsi od raka. Zanim choroba uzyska przewagę. Hematoonkologia", która odbywała się 2 lutego w Warszawie.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zadeklarował, że onkologia (obok kardiologii) jest dziedziną, na której zamierza się szczególnie koncentrować. Wskazywał, że porównanie wyników leczenia nowotworów w Polsce z wynikami osiąganymi w innych krajach zmusza do wyciągnięcia wniosków. W jego ocenie potrzebne są zmiany, które umożliwią zniwelowanie istniejących różnic i poprawę przeżyć pięcioletnich.

- To także duże wyzwanie dla regulatora, który musi położyć nacisk na działania profilaktyczne, wspomagać rejestry i dążyć do koordynacji wszystkich przedsięwzięć podejmowanych na rzecz onkologii, ponieważ bez tego istniejące już programy nie dadzą oczekiwanych rezultatów. Dlatego konieczne jest powołanie Narodowego Instytutu Onkologii - mówił minister zdrowia.

W opinii szefa resortu zdrowia warto zastanowić się również nad wprowadzeniem obowiązkowych badań profilaktycznych, choć - jak zauważył prof. Szumowski - taka propozycja będzie zapewne budziła kontrowersje.

- Kolejną sprawą jest taryfikacja - należy przyjrzeć się wycenom w onkologii, bo stabilność pracy i finansowania są niezbędne. Potrzebujemy ponadto regulacji prawnych usprawniających ścieżkę pacjenta przechodzącego kolejne etapy związane z diagnostyką i leczeniem - zaznaczył minister zdrowia.

Są także sukcesy
Prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii zwrócił uwagę na różnice pomiędzy leczeniem w onkologii i hematoonkologii podkreślając, że w tym drugim zakresie jest ono bardziej agresywne niż leczenie onkologiczne, co daje duże natężenie działań niepożądanych. Przypomniał również, że nie istnieją hospicja hematologiczne, zatem w przypadku niepowodzenia terapii nie ma możliwości skierowania tam chorego - do końca opiekują się nim hematolodzy. Konsultant podał, że w 2017 r. w Polsce pracowało 403 tych specjalistów, a 154 było w trakcie specjalizacji.

- Według danych z ub.r. w Polsce działają 42 oddziały hematologiczne (1439 łóżek) oraz 16 ośrodków transplantacji szpiku - uzupełnił.

- Naszym ogromnym sukcesem jest fakt, iż mamy zarejestrowanych ponad 1,3 mln niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku, co stanowi drugi wynik w Europie (wyprzedzają nas tylko Niemcy). Kolejnym sukcesem jest liczba przeszczepień komórek krwiotwórczych: w 2017 r. było ich 1,7 tys. Połowa chorych poddanych przeszczepieniu została wyleczona, wyników terapii nie musimy się zatem wstydzić - mówił prof. Jędrzejczak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH