Hematoonkologia dorosłych wymaga nowych rozwiązań organizacyjnych FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Starsi pacjenci hematoonkologiczni mają zazwyczaj nie tylko rozpoznany nowotwór, ale także inne schorzenia. Mają też ograniczone możliwości finansowe i są mniej mobilni. Stąd trudniej im dotrzeć do ośrodków klinicznych stosujących nowoczesne terapie.

W hematoonkologii dorosłych nie jest już tak dobrze jak w dziecięcej, głównie z powodu większej skali i związanych z nią wyższych kosztów leczenia - zwracają uwagę specjaliści.

- Hematoonkologia dziecięca w Polsce jest bardzo dobrze zorganizowana. Jeśli dziecko, nieistotne w jakiej części kraju, zachoruje na chorobę układu krwiotwórczego i trafi do któregokolwiek z 18 istniejących oddziałów, będzie leczone i diagnozowane według takiego samego schematu - mówi prof. Alicja Chybicka, posłanka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Podczas lutowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach prof. Chybicka zaznaczyła, że drobiazgowe przestrzeganie standardów w kapitalny sposób zwiększa szansę na wyleczenie, a w ciągu ostatnich 40. lat z 15% wyleczeń w onkohematologii dziecięcej udało się przejść do 85%

Seniorzy mają trudniej
Dr Dominik Dytfeld z Katedry i Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu podkreślił, że choć nowe leki celowane znaczącą przedłużają życie chorym na nowotwory układu krwiotwórczego, to beneficjentami tego leczenia są głównie młodsi pacjenci.

- Seniorzy mają zazwyczaj nie tylko rozpoznany nowotwór, ale także inne schorzenia, a ponadto mniejsze możliwości finansowe i mniejszą mobilność. W rezultacie trudniej im dotrzeć do referencyjnych ośrodków klinicznych stosujących nowoczesne terapie - mówił dr Dytfeld podczas kongresowej sesji poświęconej hematoonkologii.

Zaznaczył, że np. bortezomib stosowany w szpiczaku plazmocytowym podawany jest zwykle dwa razy w tygodniu, w szpitalu. Trudno zaproponować starszej osobie, która do ośrodka musi dojechać wiele kilometrów, takie rozwiązanie. To główny powód, dla którego seniorzy nie otrzymują często nowoczesnego leczenia.

- Istnieje potrzeba stworzenia krajowej sieci hematoonkologicznej, która pracowałaby w oparciu o jasno określone rekomendacje i algorytmy postępowania, których brak stanowi problem w hematoonkologii dorosłych. Łatwiej byłoby wówczas zbudować system kompleksowej koordynowanej opieki przy udziale jednostek działających w mniejszych ośrodkach klinicznych - oceniła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, zastępca przewodniczącego Rady NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH