ONKOLOGIA

Dopiero pod koniec mojej drugiej kadencji jako konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii udało się doprowadzić do tego, że w każdym województwie działa ośrodek kształcący hematologów - mówił prof. Wiesław Jędrzejczak podczas sesji "Hematoonkologia - model kompleksowej i koordynowanej opieki onkohematologicznej" w ramach HCC 2017 w Katowicach.
Jak powiedział prof. Wiesław Jędrzejczak, najważniejszą kwestią jest sprawa dostępności świadczeń.
- Obecnie mamy jednak w miarę dobrze poukładaną sytuację, jeśli chodzi o dostęp do świadczeń podstawowych. Warto też przypomnieć, że białaczka leczona jest w Polsce na tym samym poziomie co np. w Wielkiej Brytanii. Wszystkie pozostałe nowotwory mają gorsze wyniki - zauważył specjalista.
Dodał, że w ub.r. w Polsce wykonano 1,5 tys. przeszczepień szpiku.
- Niedawno byłem w Indiach, gdzie z dumą opowiadano, że także wykonano tam 1,5 tys. przeszczepień. Rzecz w tym, że w Indiach mieszka 1,2 mld osób, a w Polsce 38 mln. To porównanie właściwie ustawia perspektywę. Moim zdaniem Polska jest obecnie w tym zakresie w dolnej strefie "górnych stanów" europejskich, nie wspominając już o tym, że jeśli chodzi o dawców szpiku jesteśmy wręcz mocarstwem - zaznaczył prof. Jędrzejczak.
Ekspert wskazał, że polskim problemem są nisze, które - choć nie przekładają się na ogólną sytuację hematoonkologii - to jednak prowadzą do indywidualnych ludzkich dramatów.
- Nie mówimy tu o dużych grupach pacjentów, zatem zapewnienie leczenia nie miałoby istotnego wpływu na budżet. Ponadto uważam, że lekarz w każdej sytuacji powinien mieć ofertę dla chorego, którego leczy, a pacjent konfrontujący się np. z nawrotowym chłoniakiem nieziarniczym czy nawrotowym chłoniakiem Hodgkina ma takie samo prawo do leczenia jak każdy innych chory. Terapia dobrym słowem nie wystarczy - dodał.
Profesor podkreślił, że w Polsce mamy strategię leczenia zgodną z najnowocześniejszymi standardami, ale brakuje dostępu do wszystkich narzędzi.
- W bliskiej perspektywie musimy liczyć się ze wzrostem liczby chorych na nowotwory krwi, bo chorują głównie osoby starsze, a tych będzie przybywać. Już obserwujemy to zjawisko, bo mimo coraz większej liczby kupionych świadczeń kolejki nadal rosną - wskazywał p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna.
Zauważył, że liczba chętnych do świadczeń rośnie szybciej, niż wzrost nakładów na ochronę zdrowia i wzrost możliwości kupowania świadczeń. - Dotyczy to również hematoonkologii - podkreślił Jacyna.
W jego ocenie zmianę na lepsze przyniesie opieka koordynowana, w tym także międzyresortowo, we współpracy takich instytucji jak NFZ, KRUS i ZUS, które obecnie działają odrębnie niewiele wiedząc o swoich poczynaniach. Tymczasem ich współdziałanie może oznaczać wiele korzyści i nowe możliwości dla pacjenta.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 09:50 Badania: odkryto lepszy sposób przechowywania wątroby do przeszczepu
- 09:40 Badania: skarżymy się na stan zdrowia nieco rzadziej niż inni Europejczycy
- 09:38 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 09:21 L4 będzie mógł wystawić asystent medyczny
- 08:55 Gdańsk: powstanie tu oddział chirurgii kręgosłupa?
- 08:48 CIS: do pracy nad ustawą ws. wsparcia osób niepełnosprawnych Sejm przystąpi bezzwłocznie
- 08:37 Prudnik: szpital stanął na nogi, zaczyna nowe inwestycje
- 08:26 Minister Rafalska spotkała się w Sejmie z rodzinami osób niepełnosprawnych
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 5 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 6 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 7 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 8 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych