Gladiator da radę, jak żyć z nowotworem gruczołu krokowego Ogólnopolska akcja ma na celu edukację pacjentów nt. życia z nowotworem gruczołu krokowego w oparciu o trzy filary: medyczny, psychologiczny i finansowy. Fot. Archiwum

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Święto ustanowione przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology - EAU) ma na celu zwiększenie społecznej świadomości nt. chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

To także doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na problem raka prostaty, który dotyka coraz szersze grono mężczyzn w starszym wieku.

Rak gruczołu krokowego jest drugim, po raku płuca, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa z roku na rok choruje na niego coraz więcej pacjentów. Rak prostaty rozwija się często bezobjawowo, dlatego diagnoza dla wielu pacjentów bywa sporym zaskoczeniem. Na szczęście współczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań w zakresie terapii nowotworu prostaty - w zależności od stadium choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Na rokowania związane z wyleczeniem, oprócz czynników typowo medycznych, mają wpływ również psychologiczne takie jak postawa chorego czy zaangażowanie bliskich w proces leczenia. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium raka prostaty np. gdy wystąpią już przerzuty do kości, nie bez znaczenia pozostają też kwestie finansowe.

- Nowotwór to choroba, której nie da się leczyć za darmo, bo ogranicza możliwość pracy zawodowej i jednocześnie generuje dodatkowe wydatki związane nie tylko z lekami, ale też
z kosztami takimi jak rehabilitacja czy dojazdy do lekarza – mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator".

Emerytura, renta czy comiesięczna pensja najczęściej nie wystarczają na ich pokrycie, dlatego koniecznością staje się szukanie funduszy z zewnątrz. Jednak samodzielne zbieranie środków finansowych przez starszych pacjentów jest trudniejsze, chociażby z uwagi na fakt, że nie są oni, tak jak młode pokolenie, obyci z Internetem i mediami społecznościowymi. Dlatego dużą rolę w tym przypadku pełnią bliscy.

Jak informują eksperci informacje na temat sposobów pozyskiwania środków na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie z chorobą można znaleźć w poradniku dla pacjentów "Rada na raka prostaty" w części zatytułowanej "Pieniądze pomagają w walce o zdrowie", której autorką jest Jadwiga Chojecka z Fundacji Onkologicznej "Alivia". Poradnik dostępny jest na stronie Stowarzyszenia "Gladiator".

"Rada na raka prostaty" to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest edukacja pacjentów na temat życia z nowotworem gruczołu krokowego w oparciu o trzy najważniejsze filary: medyczny, psychologiczny i finansowy.

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator", partnerem Program Edukacji Onkologicznej, a patronem Polskie Towarzystwo Urologiczne. W ramach kampanii organizowane są bezpłatne warsztaty dla pacjentów z rakiem prostaty oraz ich rodzin. Najbliższe spotkania odbędą się w Krakowie (1 października) oraz w Łodzi (11 października).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH