Gdynia: Szpital Morski znosi limity w chirurgii i ginekologii onkologicznej oraz radioterapii

Szpital Morski im. PCK w Gdyni zrezygnował z limitów na operacje z zakresu chirurgii i ginekologii onkologicznej oraz radioterapii. Ma to zdecydowanie skrócić kolejkę chorych pilnie potrzebujących tych świadczeń.

Tomasz Sławatyniec, prezes zarządu szpitala w Gdyni Redłowie zwraca uwagę, że zniesienie limitów oznacza, iż czas oczekiwania skróci się z miesiąca do dwóch tygodni. Szpital będzie monitorował finansowe skutki tej decyzji przez okres około sześciu miesięcy. Istotne jest także, jak ustosunkuje się do nich Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ - informuje Dziennik Bałtycki.

To ważny eksperyment dla szpitala, który w drugiej połowie kwietnia zamierza uruchomić nowoczesny blok operacyjny w nowym obiekcie wybudowanym dzięki środkom unijnym. Gdyby NFZ znalazł pieniądze, które pozwoliłyby na pełne wykorzystanie wszystkich pięciu sal operacyjnych, kolejki pacjentów onkologicznych oczekujących na Pomorzu na operację mogłyby zniknąć w ogóle.

W odróżnieniu od Centrum Onkologii w Bydgoszczy, które zrezygnowało z limitów w porozumieniu z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, Szpital Morski podjął decyzję na własną rękę.

Prof. Jacek Jassem, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, propagator pomysłu zniesienia limitów na leczenie onkologiczne zastrzega jednak, że tego rodzaju próby podejmowane przez szpitale powinny być kontrolowane, przede wszystkim w celu zapewnienia właściwego wydania pieniędzy. Właściwego, tj. przynoszącego jak największą korzyść chorym. 

Opracowane przez ekspertów PTO propozycje pilotażowego projektu znoszącego limity ilościowe w onkologii są już gotowe.

Więcej:  www.dziennikbaltycki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH