Gdynia: Centrum Onkologii może przyjąć 30 proc.więcej pacjentów

Kompleksowe leczenie nowotworów w komfortowych warunkach, więcej zabiegów onkologicznych i skrócenie kolejek na leczenie - dzięki otwarciu nowego budynku w Gdyńskim Centrum Onkologii.

Nowy budynek o powierzchni ponad 6 tys. m kw. w Gdyńskim Centrum Onkologii został uroczyście otwarty w piątek (9 maja).

Część zabiegowa Centrum Onkologii Szpitala Morskiego im. PCK Sp. z o.o. zrealizowana została w ramach projektu "Rozbudowa części zabiegowej Gdyńskiego Centrum Onkologii przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni wraz z zakupem niezbędnego sprzętu i wyposażenia". Koszt inwestycji to ok. 60 mln zł. Jest to największy w woj. pomorskim projekt w zakresie zdrowia dofinansowany z budżetu unijnego.

W nowej części Centrum Onkologii znajdują się m.in. blok operacyjny z pięcioma salami operacyjnymi, oddział intensywnej terapii, oddziały chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej. Pierwsi pacjenci w nowym budynku mają być przyjęci pod koniec maja.

Tomasz Sławatyniec, prezes Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni powiedział, że "nowy obiekt to nowa szansa dla pacjentów Pomorza". Jest przekonany, że "potencjał nowego bloku operacyjnego i zwiększona liczba łóżek stwarzają możliwość leczenia co najmniej 30 proc. więcej pacjentów niż dotychczas". W 2013 roku w Centrum hospitalizowanych było ponad 2,7 tys. pacjentów.

- Zapewniamy zupełnie nową jakość i warunki hospitalizacji, najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną, klimatyzowane jedno- i dwuosobowe sale operacyjne i pooperacyjne oraz maksymalnie trzyosobowe sale na oddziałach - dodał.

Zaznaczył jednak, że pełne wykorzystanie potencjału Gdyńskiego Centrum Onkologii zależy od Narodowego Funduszu Zdrowia i od wysokości kontraktu.

Poinformował, że Zarząd Szpitala Morskiego im. PCK na początku roku podjął decyzję o nielimitowaniu świadczeń na oddziałach zabiegowych Gdyńskiego Centrum Onkologii.

- Już obserwujemy zmniejszenie kolejek i znaczące, do około dwóch tygodni, skrócenie czasu oczekiwania na zabieg. Uważamy, że pacjent chory na raka nie może czekać w kolejce po życie - dodał.

Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek woj. pomorskiego powiedziała, że z Centrum Onkologii korzystają głównie pacjenci z Gdyni i północnej części Pomorskiego (Wejherowo, Puck, Hel).

- Ale, oczywiście, nie ma żadnych ograniczeń terytorialnych i każdy pacjent może korzystać z tego ośrodka - dodała.

W Pomorskiem pacjenci onkologiczni hospitalizowani są w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku oraz w Słupsku. Zych-Cisoń przyznała, że każdy z ośrodków mógłby przyjąć więcej pacjentów, gdyby tylko miał większy kontrakt z NFZ.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH